System kontroli dostępu RFID w szpitalu

Zarządzanie dostępem w szpitalu, Kontrola dostępu drzwi w szpitalach

Urządzenia RFID umożliwiają kontrolowanie dostępu do posesji, budynków i pomieszczeń. Zaliczamy do nich między innymi klamki elektroniczne, wkładki elektroniczne, czytniki zbliżeniowe, zamki elektromotoryczne oraz zamki szafkowe. Ich pracą można sterować za pomocą takich poświadczeń jak: karty zbliżeniowe, opaski, breloki, pastylki, tagi RFID oraz smartfony, tablety i smartwatche z zainstalowaną dedykowaną aplikacją. Systemy kontroli dostępu oparte na urządzeniach RFID są stosowane nie tylko w inteligentnych domach (smart home), magazynach czy budynkach przemysłowych, ale także w wielu rodzajach obiektów użyteczności publicznej takich jak między innymi: szpitale, przychodnie, gabinety lekarskie, ośrodki zdrowia, sanatoria oraz laboratoria medyczne.

Dzięki intuicyjnej i wygodnej obsłudze oraz wysokiemu poziomowi bezpieczeństwa, urządzenia RFID stały się standardowym elementem wyposażenia w placówkach medycznych na całym świecie. Efektywne zarządzanie dostępem jest szczególnie istotne w obliczu pandemii spowodowanej przez wirus SARS-CoV-2, gdyż nawet jedna postronna i zakażona osoba w przypadku wejścia na teren szpitala, mogłaby spowodować setki nowych zakażeń, co całkowicie sparaliżowałoby funkcjonowanie danej placówki.

Kontrola dostępu w placówkach służby zdrowia

W szpitalach ze względu na dużą ilość pomieszczeń, stale zmieniających się pacjentów i zróżnicowanego personelu medycznego, bez odpowiedniego systemu kontroli dostępu trudno nawet wyobrazić sobie zarządzanie poszczególnymi oddziałami. Co więcej oprócz sal chorych, gabinetów zabiegowych i diagnostycznych, laboratoriów oraz sal operacyjnych, znajdują się także pomieszczenia biurowe, w których przechowywane są dokumenty medyczne zawierające wrażliwe dane osobowe pacjentów, wyniki badań, historię leczenia czy rekomendacje lekarzy. Dlatego też konieczne jest zastosowanie takich urządzeń RFID, które są nie tylko łatwe w obsłudze, ale zapewniają również najwyższy poziom bezpieczeństwa, bez względu na to czy działają w trybie online czy offline.

System kontroli dostepu w laboratorium

Zdalne zarządzanie uprawnieniami

Nowoczesne systemy kontroli dostępu umożliwiają administratorowi zdalne zarządzanie uprawnieniami użytkowników. Dzięki temu może on na przykład unieważnić prawa dostępu pracownika, który udał się na urlop, przebywa na zwolnieniu lekarskim czy odszedł z pracy oraz pacjenta, który został przeniesiony na inny odział lub opuścił szpital. W elektronicznych systemach kontroli dostępu administrator ma także możliwość modyfikowania uprawnień pracowników, którzy ze względu na swoje obowiązki potrzebują tymczasowego dostępu do dodatkowych stref, oddziałów czy pomieszczeń. Zdalne zarządzanie dostępem pozwala także administratorowi na błyskawiczne reagowanie w sytuacjach awaryjnych oraz w przypadku pojawienia się nieoczekiwanych zagrożeń.  

Urządzenia kontroli dostępu

Ochrona transmitowanych danych

W elektronicznych systemach kontroli dostępu wykorzystywana jest technologia „data on credential” co oznacza, że wszystkie dane zapisywane są bezpośrednio na poświadczeniach. Z kolei w trakcie komunikacji z urządzeniami RFID, uprawnienia i pozostałe informacje są transmitowane w zaszyfrowanej postaci z wykorzystaniem protokołu TLS 1.2 i 128-bitowego algorytmu AES. Wyklucza to możliwość ich przechwycenia i odczytania w wyniku ataku kryptograficznego. Dotyczy to zarówno ataków polegających na złamaniu haseł poprzez wprowadzenie wszystkich możliwych kombinacji (tzw. metoda brute force), jak i poprzez podsłuch (tzw. metoda man in the middle).

System kontroli dostepu V364

Możliwość grupowania drzwi w strefy

Systemy kontroli dostępu oparte na dedykowanym oprogramowaniu i współpracujące z urządzeniami RFID oferują szereg funkcjonalności ułatwiających nie tylko zarządzanie drzwiami, ale także pracą personelu. Przykładowo w przypadku szpitali drzwi można grupować w strefy, przyjmując jako kryterium ich umiejscowienie (np. oddział chorób wewnętrznych). Ponadto oprogramowanie umożliwia administratorowi tworzenie ról odpowiadających funkcjom i stanowiskom, jakie użytkownicy pełnią w danej organizacji. Dzięki temu kardiologom można łatwo udzielić dostępu do drzwi w pomieszczeniach na oddziale kardiologicznym, a chirurgom przyznać dostęp do sal operacyjnych.

Zarządzanie dostępem w szpitalu - sala operacyjna

Role i harmonogramy czasowe

Poszczególne role mogą obejmować nie tylko określone drzwi i wejścia, ale także uwzględniać harmonogramy czasowe, w których przypisani do danej roli pracownicy posiadają ważne prawa dostępu. Przykładowo rola o nazwie nocna zmiana może obejmować godziny od 22 do 6 rano i obowiązywać codziennie lub jedynie w wybrane dni tygodnia, miesiąca czy nawet roku. Warto podkreślić, że oprócz monitorowania sytuacji na drzwiach w czasie rzeczywistym, administrator posiada również dostęp do rejestru zdarzeń, obejmującego historię zdarzeń na poszczególnych drzwiach. Nie musi w tym celu udawać się do drzwi. Raporty odnoszące się do każdych drzwi może uzyskać zdalnie i wyeksportować w postaci pliku w formacie CSV, a następnie przeglądać za pomocą wielu popularnych i ogólnodostępnych aplikacji, takich jak na przykład Microsoft Excel.

Wysoka skalowalność i możliwość integracji z systemami automatyki przemysłowej

Oferowane przez NOVET systemy kontroli dostępu są skalowalne co oznacza, że w miarę pojawiania się nowych budynków i pomieszczeń, dany system można rozbudować o kolejne urządzenia i dodatkowych użytkowników. Poszczególne funkcjonalności systemów mogą zostać opracowane w oparciu o konkretne wymagania klienta oraz dostosowane do rodzaju i specyfiki prowadzonej przez niego działalności. Ciekawostką jest również możliwość integracji systemu kontroli dostępu z systemami automatyki przemysłowej w ramach programu ISEO Technology Partner, co pozwala uzyskać kolejne udogodnienia ułatwiające zarządzanie budynkiem, pacjentami oraz personelem medycznym.

Software Development Kit

Korzyści dla personelu medycznego, pacjentów i gości

Zastosowanie profesjonalnego systemu kontroli dostępu sprawia, że pacjenci i odwiedzające ich osoby postrzegają szpital jako w pełni bezpieczny i doskonale zorganizowany obiekt. Dotyczy to zwłaszcza tych chorych, którzy odczuwają silny niepokój wynikający z przebywania poza domem: dzieci, osób starszych, pacjentów oczekujących na skomplikowane operacje oraz osób niepełnosprawnych. Zwiększone poczucie bezpieczeństwa i dobry nastrój wpływa korzystnie na rekonwalescencję pacjentów, a ponadto ułatwia personelowi medycznemu codzienną pracę z osobami będącymi pod opieką danej placówki.

W przypadku zastosowania kontroli dostępu w garażu podziemnym lub na parkingu, goście odwiedzający chorych mogą szybko i wygodnie zaparkować samochód, który jest bezpieczny bez względu na to ile czasu trwa wizyta i o jakiej porze się odbywa. Co więcej zamontowane na drzwiach szpitalnych urządzenia RFID pozwalają skutecznie zabezpieczyć sprzęt medyczny w tym specjalistyczne i często bardzo kosztowne narzędzia znajdujące się w gabinetach lekarskich oraz pomieszczeniach laboratoryjnych.

Zainteresował Cię ten temat? Uzyskaj szczegółowe informacje na temat tego jak działają systemy kontroli dostępu w szpitalach?

 

Potrzebujesz pomocy w doborze systemu kontroli dostępu i zamków z kontrolą dostępu?

Nasz profesjonalny zespół specjalistów i doradców specjalizujących się w systemach kontroli dostępu służy pomocą w doborze i konfiguracji poszczególnych rozwiązań w Twoim obiekcie.

Jeśli chcesz dowiedzieć się jaki system kontroli dostępu będzie najlepszym rozwiązaniem dla szpitala lub chcesz uzyskać więcej informacji na temat naszej pełnej gamy produktów związanych z urządzeniami kontroli dostępu, skontaktuj się z nami pod adresem: kontrola-dostepu@novet.eu