Kontrola dostępu jako kluczowy element bezpieczeństwa

Kontrola dostepu jako kluczowy element bezpieczenstwa

Systemy kontroli dostępu stanowią kluczowy element bezpieczeństwa w domach, apartamentach na wynajem, obiektach użyteczności publicznej, infrastrukturze rozproszonej, magazynach, zakładach przemysłowych, a nawet w budynkach znajdujących się w strefach zagrożenia wybuchem. Szeroki zakres oferowanych rozwiązań pozwala wybrać system, który doskonale odpowiada indywidualnym potrzebom. Co więcej zawsze istnieje możliwość zastosowania dedykowanej platformy, której funkcjonalności i interfejs zostaną opracowane zgodnie ze ściśle określonymi przez klienta wymaganiami.

  • Możliwość uwierzytelniania za pomocą szeregu poświadczeń

Newralgicznym elementem nowoczesnych systemów kontroli dostępu są wygodne w obsłudze i bezpieczne urządzenia. Administratorzy mogą zdalnie zarządzać uprawnieniami poszczególnych użytkowników oraz monitorować sytuację na wybranych drzwiach i w określonych obiektach. Osoby posiadające ważne uprawnienia mają możliwość uwierzytelniania praw dostępu przy użyciu smartfonów, tabletów i smartwatchy z zainstalowaną dedykowaną aplikacją, kluczy mechatronicznych, kart zbliżeniowych, opasek, breloków i pastylek RFID oraz odcisków palca.  

  • Szeroki wachlarz nowoczesnych urządzeń

Urządzeniami stosowanymi w systemach kontroli dostępu są klamki elektroniczne, wkładki elektroniczne i mechatroniczne, czytniki zbliżeniowe, zamki elektromotoryczne, zamki szafkowe oraz inteligentne przekaźniki. Mogę być one stosowane nie tylko na drzwiach z kontrolą dostępu, ale służą także do sterowania pracą bram, furtek, szlabanów parkingowych, bramek obrotowych itp. Niektóre urządzenia jak na przykład wybrane warianty kluczy mechatronicznych czy wkładek mechatronicznych posiadają zgodność z dyrektywą ATEX co oznacza, że mogą być stosowane w strefach zagrożenia wybuchem w takich obiektach jak: kopalnie, gazownie, zakłady chemiczne i petrochemiczne, platformy wiertnicze, rafinerie, gazoporty, silosy zbożowe, cementownie, bazy paliwowe, stacje paliw, cukrownie, składowiska niebezpiecznych odpadów itp.

  • Wytrzymałość i niezawodne działanie w każdych warunkach

Urządzenia dedykowane do zastosowania na zewnątrz budynków posiadają pyłoszczelną i wodoszczelną obudowę co oznacza, że są odporne na niekorzystne oddziaływanie czynników atmosferycznych takich jak: opady deszczu / śniegu, wysokie i niskie temperatury czy wysoka wilgotność. Większość z nich korzysta z zasilania bateryjnego, dzięki czemu ich montaż nie wymaga wykonywania dodatkowych prac związanych z koniecznością kładzenia kabli i doprowadzania zasilania z sieci. Z kolei wkładki i kłódki mechatroniczne wykorzystują technologię indukcyjną i czerpią zasilanie bezpośrednio z kluczy mechatronicznych, co pozwala na stosowanie ich w dowolnych obiektach, nawet tych, które położone są z dala od jakiejkolwiek infrastruktury energetycznej oraz pozbawione obsługi stałego personelu.

  • Wygodne zarządzanie dostępem w sposób zdalny

Systemy kontroli dostępu pozwalają w wygodny sposób zarządzać dostępem pracowników stałych i tymczasowych, kurierów, podwykonawców, ekip remontowych itp. Zdalne przydzielanie dostępu pozwala zaoszczędzić mnóstwo cennego czasu i umożliwia błyskawiczne reagowanie na dynamicznie zmieniającą się sytuację oraz szybkie działanie w sytuacjach awaryjnych. Brak konieczności wymiany urządzeń w przypadku zgubienia przez użytkownika poświadczenia przekłada się na odczuwalne oszczędności finansowe. W wielu przypadkach systemy kontroli dostępu można zintegrować z pozostałymi systemami służącymi do zarządzania inteligentnym budynkiem: monitoringiem, systemem alarmowym, systemem przeciwpożarowym, systemem sterowania oświetleniem / klimatyzacją itp. Co więcej systemy kontroli dostępu są w pełni skalowalne co oznacza, że wraz z rozwojem firmy można rozbudowywać je o nowe urządzenia, dodawać kolejnych użytkowników i dalsze obiekty. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie zwłaszcza dla dużych przedsiębiorstw i dynamicznie rozwijających się małych oraz średnich firm.

  • Praktyczne rozwiązanie dla osób wynajmujących apartamenty

Systemy kontroli dostępu stanowią praktyczne rozwiązanie nie tylko w przedsiębiorstwach czy obiektach dysponujących dużą ilością pomieszczeń, ale także w apartamentach na wynajem. Korzystają z nich osoby prywatne posiadające mieszkania na wynajem, wyspecjalizowane agencje nieruchomości oraz biura turystyczne zajmujące się krótkoterminowym wynajmem miejsc noclegowych. W przypadku zastosowania systemów kontroli dostępu, nie ma konieczności prowadzenia całodobowej recepcji i wydawania gościom mechanicznych kluczy. Bez względu na to o jakiej porze przyjadą do obiektu, mogą samodzielnie otworzyć drzwi do mieszkania korzystając ze smartfona i darmowej aplikacji. Jeśli w międzyczasie zmienią zdanie i zechcą wybrać inny apartament lub skrócić czas pobytu, właściciel może zdalnie zmodyfikować ich prawa dostępu.

  • Najwyższy poziom bezpieczeństwa dzięki szyfrowaniu przesyłanych danych

Oprócz zabezpieczeń mechanicznych, urządzenia kontroli dostępu posiadają także zabezpieczenia elektroniczne. Informacje przesyłane pomiędzy urządzeniami, a poświadczeniami są szyfrowane przy użyciu 128-bitowego algorytmu AES. Każdorazowo przy nawiązywaniu komunikacji pomiędzy smartfonem i zamkiem, generowany jest indywidualny klucz sesji AES, który opiera się na całkowicie losowych liczbach i zachowuje ważność tylko przez czas potrzebny do wymiany informacji. Rozwiązanie to pozwala wykluczyć ryzyko przechwycenia czy odczytania wrażliwych danych w wyniku ataków „brute force” czy „man-in-the-middle”.

  • Możliwość zastosowania w różnych rodzajach obiektów

Zastosowana technologia sprawia, że systemy kontroli dostępu są wykorzystywane praktycznie we wszystkich rodzajach obiektów, nawet takich, w których konieczne jest zapewnienie najwyższego poziomu bezpieczeństwa jak na przykład banki i inne instytucje finansowe, szpitale, laboratoria, placówki medyczne, obiekty infrastruktury telekomunikacyjnej i centra przetwarzania danych czy obiekty infrastruktury krytycznej. Ponadto sprawdzają się także znakomicie w zarządzaniu przestrzeniami wspólnymi typu co-working (inteligentne biura) czy co-living (akademiki, hostele, siłownie, baseny, ośrodki wypoczynkowe).

Potrzebujesz pomocy w doborze systemu kontroli dostępu i zamków z kontrolą dostępu?

Nasz profesjonalny zespół specjalistów i doradców specjalizujących się w systemach kontroli dostępu służy pomocą w doborze i konfiguracji poszczególnych rozwiązań zabezpieczeń w Twoim obiekcie.

Jeśli chcesz dowiedzieć się jaki system kontroli dostępu będzie najlepszym rozwiązaniem dla Twojej firmy lub chcesz uzyskać więcej informacji na temat naszej pełnej gamy produktów, skontaktuj się z nami pod adresem: kontrola-dostepu@novet.eu