Właściwości i funkcje zamykaczy drzwiowych

Właściwości i funkcje zamykaczy drzwiowych | NOVET.EU

Zamykacze drzwiowe są bardzo praktycznymi urządzeniami instalowanymi w celu zagwarantowania wygodnego, cichego i bezpiecznego zamykania skrzydeł drzwiowych.

W jakich drzwiach instalowane są zamykacze drzwiowe?

W zależności od swojej konstrukcji zamykacze drzwiowe mogą być stosowane do drzwi lewych lub prawych o szerokości skrzydła od 850 mm do 1250 mm i maksymalnej wadze od 25 kg do 120 kg. Oferowane przez Novet modele posiadają ramię standardowe lub szynę z ramieniem ślizgowym i są dedykowane do drzwi drewnianych, profilowych lub stalowych. Ze względu na oferowane funkcje, nowoczesną technologię oraz atrakcyjną stylistykę, takie zamykacze drzwiowe są montowane zarówno w obiektach użyteczności publicznej, jak i w budownictwie mieszkaniowym.

Jakie funkcje oferują zamykacze drzwiowe?

Rozwiązania technologiczne zastosowane w konstrukcji zamykaczy zapewniają szereg praktycznych korzyści i funkcji: zamykanie od 180º, tłumienie otwarcia (backcheck), opóźnienie zamykania, możliwość regulacji prędkości zamykania (180º -15º) i domknięcia (15º-0º). Dodatkowo niektóre modele zamykaczy (np. IS 315, IS 115 czy IS 65) można też doposażyć w zestaw przytrzymania otwarcia oferujący funkcję Hold Open oraz zestaw z ogranicznikiem kąta otwarcia. Regulacja siły zamykania (EN), tłumienia otwarcia (BC) oraz opóźnienia zamykania (DC) odbywa się poprzez dokręcanie / poluzowywanie śrub znajdujących się w zaworach regulacyjnych zamykaczy.

Dzięki zastosowaniu nowoczesnego zamykacza drzwiowego, nie ma możliwości pozostawienia przez nieuwagę niedomkniętych drzwi. W przypadku jednoczesnego zainstalowania na skrzydle drzwi wejściowych zamykacza oraz zamka i/lub wkładki bębenkowej, ograniczona zostaje więc możliwość wejścia przypadkowej osoby do budynku.

Co więcej utrzymywanie przez większość czasu skrzydła drzwi w pozycji zamkniętej oznacza większą ochronę pomieszczenia przed przedostawaniem się do jego wnętrza zimnego powietrza, dymu, smogu, wody, śniegu, kurzu, pyłu oraz innych zanieczyszczeń. Z kolei funkcja przytrzymania otwarcia (Hold Open) oraz ogranicznik kąta otwarcia wykluczają możliwość uszkodzenia skrzydła drzwi w wyniku szarpania lub silnych podmuchów wiatru. Dodatkowo łagodny ruch skrzydła zapobiega uszkodzeniu przedmiotów znajdujących się w pobliżu drzwi, a funkcja przytrzymania otwarcia ułatwia przejście osobom starszym, schorowanym, a nawet dzieciom.

Test 500 000 cykli pracy

Istotną zaletą zamykaczy drzwiowych jest również ich wysoka jakość i wytrzymałość, która gwarantuje wieloletnią, bezawaryjną pracę. Modele oferowane przez Novet zostały przetestowane na 500 000 cykli pracy. Oznacza to, że są przystosowane do intensywej pracy w obiektach użyteczności publicznej takich jak: urzędy, banki, uczelnie, szkoły, szpitale, przychodnie, sklepy, centra handlowe, muzea, galerie, kina itp.