System do drzwi przesuwno-obrotowych ERGON w finale konkursu DOBRY DESIGN 2023

Konkurs DOBRY DESIGN 2023 i 4 Design Days - System przesuwno-obrotowy ERGON

System do drzwi przesuwno-obrotowych Ergon zakwalifikował się do finału konkursu DOBRY DESIGN 2023, odbywającego się w ramach 4 Design Days. Jego prezentacja odbędzie się w części wystawienniczej w dniach 26-29 stycznia 2023 roku w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. System Ergon zostanie zaprezentowany na drzwiach uznanej polskiej marki CAL.

W jakim celu opracowany został system ERGON?

System do drzwi przesuwno-obrotowych Ergon został zaprojektowany przez uznane włoskie studio architektoniczne w celu rozwiązania konkretnych problemów, związanych z kłopotliwym dostępem do określonych stref i pomieszczeń dla dzieci, osób starszych, schorowanych i poruszających się na wózkach inwalidzkich oraz ograniczoną ilością przestrzeni do wykorzystania w budynkach składających się z pomieszczeń o niewielkiej powierzchni użytkowej. Filozofia i sposób działania systemu Ergon wpisuje się w założenia projektowania bez barier oraz jest zgodna z hasłem przewodnim tegorocznej edycji 4 Design Days, które brzmi Together 4 Humanity.

Jakie korzyści zapewnia i gdzie stosowany jest system ERGON?

ERGON łączy zalety wielu systemów: przesuwnego, obrotowego oraz harmonijkowego. Zamontowane za jego pomocą drzwi otwierają się ruchem przesuwno-obrotowym w obie strony – na zewnątrz i do wewnątrz pomieszczenia. Oprócz ułatwionego dostępu, obustronny kierunek otwierania drzwi umożliwia szybkie opuszczenie pomieszczenia w razie nagłej konieczności oraz pozwala uzyskać do 50% więcej przestrzeni. Swoboda aranżacji przestrzeni oraz oszczędność miejsca, zajmowanego przez otwarte skrzydło drzwi, ma szczególnie istotne znaczenie w obiektach, mieszkaniach i pomieszczeniach o niewielkiej powierzchni, takich jak na przykład: mikrokawalerki, sypialnie, garderoby, łazienki, toalety czy aneksy kuchenne. Z racji zgodności z zasadami projektowania bez barier, system do drzwi przesuwno-obrotowych Ergon znakomicie sprawdza się również w obiektach użyteczności publicznej, takich jak: szkoły, żłobki, przedszkola, domy dziecka, szpitale, sanatoria, domy opieki, ośrodki zdrowia, przychodnie itp.

W jakich wariantach występuje system ERGON i na jakich drzwiach można go zamontować?

System do drzwi przesuwno-obrotowych ERGON jest dostępny w trzech wariantach:

  • Ergon T.E. Slim z prętem łączącym, umieszczonym wewnątrz płaskiej ościeżnicy o grubości od 30 do 40 mm,
  • Ergon T.E. z prętem łączącym umieszczonym wewnątrz ościeżnicy o grubości 50 mm,
  • Ergon S40 z prętem łączącym umieszczonym wewnątrz skrzydła,

Bez względu na to jaki wybierzemy wariant, maksymalny ciężar skrzydła drzwi nie może przekraczać 70 kg. Wersje systemu, w których pręt łączący umieszczony jest w ościeżnicy są odpowiednie do drzwi wykonanych z litego drewna oraz drzwi przeszklonych. Z kolei system z prętem łączącym umieszczonym wewnątrz skrzydła może być stosowany w drzwiach płycinowych pozbawionych przeszkleń.

Minimalistyczny design systemu Ergon sprawia, że drzwi zamontowane przy jego użyciu prezentują się atrakcyjnie w pomieszczeniach zaaranżowanych w nowoczesnym stylu zarówno w domach i mieszkaniach, jak i w obiektach użyteczności publicznej. Zastosowano w nim wysokiej jakości komponenty i przetestowano na 100 000 cykli pracy, zgodnie z wymogami europejskiej normy EN 1191:2000 w uznanym włoskim laboratorium CATAS.   

Akcesoria dedykowane do zastosowania z systemem ERGON

Zależnie od potrzeb i preferencji, system do drzwi przesuwno-obrotowych można doposażyć w praktyczne akcesoria takie jak między innymi:

  • zestaw Soft Opening,
  • zestaw do montażu systemu na drzwiach dwuskrzydłowych,
  • kantrygiel magnetyczny Push&Go Evo.

Zestaw Soft Opening spowalnia ruch skrzydła w ostatniej fazie otwierania, zapobiegając w ten sposób trzaskaniu drzwiami i chroniąc skrzydło przed uszkodzeniami mechanicznymi. W rezultacie drzwi pracują bardzo cicho oraz zachowują swój nienaganny wygląd i wszystkie właściwości przez długi czas.

Zestaw do montażu systemu na drzwiach dwuskrzydłowych składa się z kilku elementów takich jak: łącznik szyn, przedłużka osłony szyny, przedłużka szyny, gniazda śrub osłony oraz śruby. Dzięki niemu system Ergon może zostać zamontowany na drzwiach dwuskrzydłowych.

Na skrzydle biernym drzwi dwuskrzydłowych zamiast klasycznej zasuwy czołowej można zamontować kantrygiel magnetyczny Push&Go Evo. Wówczas wciśnięcie przycisku powoduje otwarcie skrzydła biernego, a ponowne zaryglowanie skrzydła odbywa się automatycznie po zamknięciu drzwi. Tego rodzaju rozwiązanie znakomicie sprawdza się w miejscach, w których konieczne jest częste otwieranie obu skrzydeł drzwi dwuskrzydłowych, zwłaszcza jeśli ze względów bezpieczeństwa czynność ta musi być wykonywana szybko i sprawnie (np. w placówkach medycznych podczas przewożenia chorych na łóżkach szpitalnych).

Konkurs DOBRY DESIGN 2023

Konkurs Dobry Design 2023 ma na celu promocję innowacyjnych produktów oraz unikalnych rozwiązań architektonicznych i designerskich. Zostały one podzielone na następujące kategorie: meble, meble biurowe, kuchnie, AGD kuchenne, studia kuchenne, tkaniny, dekoracje, oświetlenie, podłogi i ściany, smart home, mała architektura oraz drzwi i okna. Ponadto nominacje są przyznawane w kategoriach Best Polish Design, Best Polish Designer oraz Best Polish Designer under 30. Finał konkursu zaplanowano na 27 stycznia 2023 roku. Ogłoszenie zwycięzców nastąpi podczas Gali Dobry Design odbywającej się Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Organizatorem wydarzenia jest PTWP, Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości.