Charakterystyka systemów przesuwnych

Charakterystyka systemów przesuwnych | NOVET.EU

Systemy przesuwne do drzwi oferowane przez Novet obejmują rozwiązania umożliwiające instalację drzwi przesuwnych drewnianych i całoszklanych zarówno jednoskrzydłowych, jak i dwuskrzydłowych.

Ze względu na liczne, praktyczne korzyści, takie drzwi są powszechnie stosowane nie tylko w obiektach użyteczności publicznej, ale także w mieszkaniach prywatnych.

Systemy przesuwne zapewniają znaczną oszczędność przestrzeni, co ma niebagatelne znaczenie w niewielkich mieszkaniach, małych pomieszczeniach oraz w wąskich korytarzach. Ponadto dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań gwarantują wieloletnią, cichą i bezawaryjną pracę skrzydeł drzwiowych.

W ofercie Novet znajdują się zarówno systemy do drzwi przesuwnych z widocznym, jak i ukrytym mechanizmem, a także systemy do drzwi łamanych (w tym harmonijkowych) ze zdobieniami lub bez. Dzięki temu można łatwo znaleźć i dopasować system do indywidualnych wymagań, który oprócz swoich podstawowych zalet, podkreśli również stylistykę danego pomieszczenia.

Systemy z widocznym mechanizmem

Do systemów z widocznym mechanizmem należą modele Exterus i K2O. Oba rozwiązania dedykowane są zarówno do drzwi jednoskrzydłowych, jak i do drzwi dwuskrzydłowych. Systemy Exterus i K2O posiadają specjalne zabezpieczenie przed wypadnięciem drzwi z szyny jezdnej oraz umożliwiają regulację położenia skrzydła po jego zamontowaniu.

System Exterus umożliwia regulację wysokości i głębokości skrzydła w zakresie +/- 2 mm oraz jest odpowiedni do zastosowania z drzwiami o grubości minimum 30 mm. Szynę jezdną systemu montuje się do ścian murowanych, szklanych oraz płyt karton-gips. Opcjonalnie możliwy jest również montaż systemu do sufitu lub tafli szklanej. Za pomocą systemu Exterus można zainstalować skrzydło drzwi o maksymalnej wadze do 150 kg.

Charakterystycznymi elementami systemu Exterus są wózki w kształcie litery „V”. Dodatkowo wyposażono go w kółka pokryte odporną na ścieranie powłoką Delrin oraz wytrzymałe i niezawodne łożyska. System został również przetestowany zgodnie z wymaganiami europejskiej normy EN 1527.

Do systemu Exterus dedykowane są rury jezdne o długości od 1530 mm do 4000 mm (do drzwi jednoskrzydłowych) oraz o długości od 2000 mm do 4000 mm (do drzwi dwuskrzydłowych).

System K2O umożliwia regulację wysokości skrzydła w zakresie +/-3 mm oraz jest odpowiedni do montażu naściennego drzwi o grubości od 40 mm do 46 mm. Dzięki zastosowaniu systemu K2O, można bezpiecznie i wygodnie zainstalować skrzydło drzwi o maksymalnej wadze do 120 kg. Wysoką wytrzymałość oraz cichą i bezawaryjną pracę systemu gwarantują łożyska wraz z kółkami w powłoce Delrin. Podczas przesuwania skrzydła drzwi, kółka poruszają się po chromowanej szynie jezdnej, a widoczny ruch obrotowy ich wewnętrznej części, zapewnia atrakcyjny efekt wizualny.

Do systemu K2O do drzwi jednoskrzydłowych, dedykowane są chromowane, błyszczące rury jezdne o długości od 1730 mm do 3332 mm, a do drzwi dwuskrzydłowych - o długości od 2130 mm do 3332 mm. Stylistykę obu zestawów systemu K2O podkreśla dostępny na osobne zamówienie obustronny uchwyt Cirkle, który występuje w wykończeniu chromowanym błyszczącym.

Systemy przesuwny z ukrytym mechanizmem są przeznaczone zarówno do drzwi jednoskrzydłowych, jak i dwuskrzydłowych. Ich szeroka gama obejmuje modele Koblenz: 400, 500 New, 500, 600 New + 500 New, 550 oraz modele Belweder i Belweder Safeclose (system z obustronnym mechanizmem domykającym). Dzięki temu nawet najbardziej wymagający klienci, mogą znaleźć rozwiązanie, które spełni ich oczekiwania.

System Koblenz 400 jest dostępny w zestawie wraz z aluminiową szyną o długości 1600/2000/3000 mm w dwóch wersjach: do drzwi o maksymalnym ciężarze do 40 kg lub 80 kg. Atutami tego systemu są: nylonowe wózki, łożyskowane kółka w powłoce Delrin oraz możliwość regulowania hamulca w zależności od ciężaru drzwi.

System Koblenz 500 New to uniwersalny system występujący w wersji bez ABS lub z ABS (trzy warianty). Zastosowano w nim nowe, metalowe wózki z przekładką antywibracyjną, a ciężar skrzydła rozłożono na wszystkie kółka wózków. Dzięki temu rozwiązaniu, stopień tłumienia drgań jest bardzo wysoki, a praca całego systemu wyjątkowo cicha. Z kolei ABS, który zapewnia dohamowanie przy otwieraniu i/lub zamykaniu drzwi umieszczono w tej samej szynie, co wózki jezdne.

W systemie Koblenz 500 New zastosowano również nowy uchwyt sprzęgający skrzydło z wózkiem, który umożliwia zawieszenie skrzydła w dwóch kierunkach, prowadnik dolny z regulacją, nowy rodzaj szyny umożliwiający montaż osłony na zatrzask oraz profil zapewniający możliwość zamontowania systemu bezpośrednio do ściany. System Koblenz 500 New jest dostępny w wersji do drzwi o maksymalnej wadze do 50/80/120 kg. Każda wersja umożliwia regulację położenia zamontowanego skrzydła drzwiowego w pionie o +/- 4 mm.

System Koblenz 500 New może zostać połączony z systemem Koblenz 600 New (wersje do drzwi do 50/80 kg). Pozwala wówczas na zamontowanie skrzydła w taki sposób, aby szczelina między górną krawędzią skrzydła, a szyną wynosiła 1 mm. Ponadto system Koblenz 500 New można połączyć z systemem Koblenz 1760 i zamontować przy jego użyciu drzwi całoszklane o grubości 8/10/12 mm oraz wadze do 80/120 kg.

Do montażu drzwi przesuwnych dwuskrzydłowych dedykowany jest symultaniczny system Koblenz 550, który jest jedynym systemem z ukrytym mechanizmem, umożliwiającym jednoczesne rozsuwanie obu skrzydeł drzwiowych. Dzięki zastosowaniu samonastawnych wózków z przekładką antywibracyjną oraz łożysk kulkowych, praca dwuskrzydłowych drzwi jest bardzo cicha. Dodatkowo hamulec można regulować zależnie od ciężaru zainstalowanych drzwi. System Koblenz 550 występuje w trzech wersjach dedykowanych do drzwi przesuwnych dwuskrzydłowych o maksymalnej wadze skrzydła: 50/80/120 kg.

Szeroką funkcjonalność zapewniają również systemy Belweder. Są one przeznaczone do montażu jednoskrzydłowych drzwi całoszklanych o grubości tafli szklanej 8/10 mm oraz maksymalnej wadze skrzydła drzwi do 80 kg. Systemy Belweder Slide oraz Belweder Slide Safeclose zostały wyposażone w szynę jezdną z aluminiową maskownicą o długości 2000/2400 mm w kolorze srebrnym lub w kolorze stali nierdzewnej. Posiadają również specjalne zabezpieczenie przed wypadnięciem wózków z szyny jezdnej.

W przypadku obu systemów możliwy jest montaż naścienny lub do sufitu (opcjonalnie także na szkle), bez konieczności nawiercania tafli szklanej. Dodatkowo model Belweder Slide Safeclose oferuje również bardzo praktyczny obustronny system domykający. Opcjonalne wyposażenie systemów Belweder obejmuje uszczelkę szczotkową, która niweluje szczelinę pomiędzy szyną, a taflą szklaną, profil dystansujący oraz zestaw do montażu na szkle.

Akcesoria dodatkowe do systemów z ukrytym mechanizmem

Funkcjonalność systemów z ukrytym mechanizmem można poszerzać, wykorzystując dostępne akcesoria dodatkowe.

Do systemów Koblenz 400 oraz Koblenz 500 dedykowane są następujące produkty:

- zestaw hamujący ABS 0860, dedykowany do skrzydeł drzwiowych o szerokości poniżej 600 mm, który spowalnia ruch skrzydła przy zamykaniu lub otwieraniu drzwi;

- zestaw samozamykający New Kit Klose 880;

- zestaw do parowania skrzydeł pojedynczych Koblenz 2000;

- uchwyty szyny do montażu naściennego.  

Opcjonalnym wyposażeniem systemu Koblenz 500 New jest aluminiowa osłona maskująca mechanizm jezdny systemu oraz aluminiowy profil do montażu naściennego. Z kolei wraz z systemem Koblenz 600 New + 500 New można zainstalować profil do sufitu podwieszanego.

Systemy przesuwne do drzwi łamanych

Grupę systemów przesuwnych dedykowanych do drzwi łamanych reprezentują modele: 200/50, 200-5/50, 700 oraz 720.

Systemy 200/50 oraz 200-5/50 są odpowiednie do zastosowania wraz z drzwiami bezprzylgowymi jednoskrzydłowymi (dwuczęściowymi) o grubości 35/40/45 mm i maksymalnej wadze całkowitej do 50 kg. System 200/50 jest dedykowany do drzwi bez zdobień/ramek, a system 200-5/50 do drzwi ze zdobieniami/ramkami. Oba systemy posiadają wykonaną z aluminium, czarną szynę o długości 1000/3000 mm, nylonowy wózek oraz kółka w powłoce Delrin.

W przypadku instalowania drzwi harmonijkowych bezprzylgowych o maksymalnej grubości 40 mm, do wyboru są dwa systemy: 700 oraz 720. Pierwszy z nich jest przeznaczony do montażu drzwi płaskich, a drugi do drzwi ze zdobieniami/ramkami. Oba systemy występują w wersjach do drzwi o maksymalnej wadze 80/120 kg.

Akcesoria dodatkowe do drzwi przesuwnych

Akcesoria dodatkowe dedykowane do drzwi przesuwnych obejmują: klamkę Kuadra z zamkiem hakowym lub bez, uchwyty wpuszczane w atrakcyjnych kształtach i wielu wariantach wykończenia oraz zamek hakowy na klucz z blokadą WC lub bez.