Systemy kontroli dostępu w infrastrukturze telekomunikacyjnej

System kontroli dostępu w infrastrukturze telekomunikacyjnej, wraz z urządzeniami kontroli dostępu

Infrastruktura telekomunikacyjna i teleinformatyczna odgrywa niezwykle istotną rolę w codziennym życiu milionów ludzi na całym świecie oraz prawidłowym funkcjonowaniu gospodarki każdego kraju. Aby urządzenia służące do komunikacji działały prawidłowo, należy je skutecznie chronić przed uszkodzeniami oraz próbami manipulacji ze strony osób niepowołanych. W tej roli idealnie sprawdzają się nowoczesne systemy kontroli dostępu, które umożliwiają zdalne zarządzanie dostępem w infrastrukturze rozproszonej.

Wraz z dynamicznym wzrostem ilości urządzeń działających w oparciu o dostęp do internetu i zaliczanych do tzw. internetu rzeczy (Internet of Things), pojawiła się konieczność zwiększenia przepustowości dostępnych sieci, zapewniających bezprzewodową łączność z internetem. Rozwój infrastruktury teklekomunikacyjnej jest niezaprzeczalnym faktem i coraz trudniej znaleźć na mapie świata obszary pozbawione zasięgu telefonii komórkowej czy dostępu do internetu.

Maszty telekomunikacyjne, linie światłowodowe, centra przetwarzania danych, serwerownie oraz inne instalacje i obiekty wchodzące w skład infrastruktury telekomunikacyjnej są szczególnie narażone na ataki z zewnątrz. Dlatego konieczne jest ich odpowiednie i skuteczne zabezpieczenie. Doskonale wiedzą o tym najwięksi gracze na rynku, jak na przykład portugalski DSTelecom, który postawił na dedykowany system kontroli dostępu LSA, oparty na wkładkach, kłódkach i kluczach mechatronicznych F9000. Dostarczone przez firmę ISEO urządzenia kontroli dostępu zostały zamontowane w 1500 skrzynkach telekomunikacyjnych i teletechnicznych oraz szafkach telekomunikacyjnych, znajdujących się na terenie Portugalii kontynentalnej.

DSTelecom rozwija i obsługuje sieć światłowodową na obszarach o niskiej gęstości zaludnienia. Umożliwia w ten sposób operatorom działającym na terenie Portugalii dostarczanie klientom wszystkich usług komunikacyjnych i telewizyjnych. Ponadto zapewnia szybki i niezawodny dostęp do internetu, z którego mogą korzystać nawet te osoby, które zamieszkują z dala od dużych miast na terenach rolniczych. Instalacje DSTelecom mają charakter rozproszony co sprawia, że mechaniczne systemy klucza byłyby bardzo kłopotliwe we wdrożeniu i zarządzaniu. W przypadku zgubienia klucza przez pracownika technicznego, konieczna byłaby wymiana wkładki czy kłódki oraz wyrobienie nowych kluczy mechanicznych i przekazanie ich wszystkim osobom, potrzebującym dostępu do danej instalacji telekomunikacyjnej.

W dedykowanym systemie kontroli dostępu LSA pracownicy otrzymują klucze mechatroniczne, współpracujące z mechatronicznymi wkładkami i kłódkami. Administrator ma możliwość przyznawania uprawnień na ściśle określony czas. Co więcej po zainstalowaniu specjalnej aplikacji, pracownicy techniczni mają możliwość aktualizowania uprawnień w terenie, co umożliwia im uzyskiwanie dostępu i wykonywanie prac konserwacyjnych bez konieczności pobierania kluczy z centrali. Takie rozwiązanie jest nie tylko bardzo wygodne, ale wyklucza również pomyłki związane z pobraniem niewłaściwych kluczy. Warto dodać, że dedykowane systemy kontroli dostępu są bardzo elastyczne i w pełni skalowalne. Oznacza to, że w każdej chwili możemy rozbudować je o kolejne urządzenia, pomieszczenia, obiekty czy instalacje.

Wkładki i kłódki mechatroniczne F9000 mogą być zainstalowane w dowolnie wybranym miejscu i nie wymagają doprowadzenia zasilania z sieci. Nie muszą też znajdować się w miejscu objętym zasięgiem sieci internetowej. Wszystko to sprawia, że stanowią idealne rozwiązanie na obszarach położonych z dala od siedzib ludzkich oraz w trudno dostępnym terenie. Z racji bardzo wytrzymałej pyłoszczelnej i wodoszczelnej obudowy, odpornej na niekorzystne działanie czynników atmosferycznych (IP66/67/68/69), mogą być stosowane na obszarach charakteryzujących się dużymi amplitudami temperatur, dużą ilością opadów atmosferycznych, wysoką wilgotnością powietrza itp. Specjalistyczne badania w komorze solnej potwierdziły także odporność urządzeń z serii F9000 na działanie mgły solankowej, dzięki czemu mogą być one z powodzeniem stosowane w strefach nadmorskich.

Urządzenia stosowane w dedykowanych systemach kontroli dostępu LSA oprócz zabezpieczeń mechanicznych, posiadają także zabezpieczenia elektroniczne. Wszystkie transmitowane do nich dane są przesyłane w formie zakodowanej, a do ich szyfrowania służy bezpieczny algorytm AES-128. Zapewnia on skuteczną ochronę przed najczęściej stosowanymi atakami kryptograficznymi typu brute force czy man-in-the-middle. Jednocześnie komunikacja kluczy mechatronicznych z urządzeniami kontroli dostępu odbywa się na tyle szybko, że podczas otwierania wkładek czy kłódek mechatronicznych, nie występują żadne odczuwalne opóźnienia.

Wysoki poziom bezpieczeństwa, łatwość instalacji oraz szereg praktycznych funkcjonalności sprawił, że dedykowany system kontroli dostępu został wdrożony także w dużym przedsiębiorstwie telekomunikacyjnym ESB Telecoms Ltd, działającym na obszarze Wielkiej Brytanii oraz Irlandii. Urządzenia kontroli dostępu takie jak wkładki i kłódki mechatroniczne F9000 zostały zainstalowane w 450 lokalizacjach na terenie całej Irlandii, ułatwiając zarządzanie infrastrukturą telekomunikacyjną, z której na co dzień korzystają miliony mieszkańców Szmaragdowej Wyspy.

 

Chcesz wiedzieć więcej?

Masz pytania odnośnie systemu kontroli dostępu w infrastrukturze telekomunikacyjnej?

Zapraszamy do skorzystania z formularza kontaktowego aby dowiedzieć się więcej.

Nasi specjaliści udzielą zwrotnej informacji na wskazany przez Państwa kontakt mailowy lub telefoniczny, najszybciej jak to możliwe.

Systemy kontroli dostępu w infrastrukturze telekomunikacyjnej