Zwiększ swoje bezpieczeństwo dzięki rozwiązaniom automatyki domowej i systemom kontroli dostępu

Zarządzanie dostępem w automatyce domowej - SMARTHOME | NOVET.EU

Kontrola dostępu / System kontroli dostępu – to grupa powiązanych ze sobą urządzeń elektronicznych oraz mechanicznych, które umożliwiają poszczególnym osobom dostęp do wybranych budynków, stref i pomieszczeń w ściśle określonym czasie. Konfigurację urządzeń działających w ramach takich systemów można dowolnie zmieniać w zależności od aktualnych potrzeb i preferencji.

Sposób identyfikowania użytkowników przez elektroniczny system kontroli dostępu zależy od zastosowanego rodzaju urządzenia. Może być nim między innymi:

 • zamek elektroniczny
 • wkładka mechatroniczna
 • sterowana elektronicznie klamka
 • czytnik uwierzytelniający
 • czytnik biometryczny np. linii papilarnych

Na podstawie zebranych danych i ustawień administratora system decyduje o tym, czy w danej chwili określona osoba posiada prawo dostępu do danego budynku / pomieszczenia, a następie przyznaje lub odmawia przyznania użytkownikowi dostępu.

Elementami uniemożliwiającymi przedostanie się użytkownika do poszczególnych pomieszczeń i stref na obiekcie chronionym przez elektroniczny system kontroli dostępu mogą być:

 • drzwi z zamkiem elektronicznym,
 • drzwi z klamką elektroniczną
 • drzwi z wkładką elektroniczną / mechatroniczną
 • bramy, bramki i szlabany, których pracą zarządza inteligentny przekaźnik

Najważniejsze korzyści wynikające z zastosowania elektronicznego systemu kontroli dostępu to:

 • możliwość pełnej kontroli użytkowników przebywających w różnych strefach / pomieszczeniach oraz w obiektach rozproszonych na rozległym terenie
 • zarządzanie dostępem w oparciu o ustalone kryteria np. role, harmonogramy czasowe itp.
 • zdalny dostęp do historii zdarzeń na poszczególnych drzwiach
 • możliwość natychmiastowego unieważnienia dotychczasowych poświadczeń i przyznania nowych, na przykład w przypadku zgubienia karty / klucza przez danego użytkownika
 • bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa ze względu na brak możliwości przejęcia danych przesyłanych do zamka metodami brute force i man in the middle.

Rozwiązania kontroli dostępu są stale rozwijane wraz z udoskonalaniem poszczególnych technologii, technik kryptograficznych i wprowadzaniem nowych urządzeń.  

Główną ideą kontroli dostępu zapewnienie łatwego, wygodnego i bezpiecznego dostępu do domu, firmy / przedsiębiorstwa czy obiektu użyteczności publicznej. W dzisiejszych czasach kontrola dostępu łączy się z koncepcją inteligentnego domu (Smart Home), obejmującą znacznie szerszy zakres zagadnień niż jedynie te, które związane są z bezpieczeństwem. Oznacza to, że systemy kontroli dostępu mogą zostać zintegrowane z popularnymi rozwiązaniami automatyki domowej oraz systemami zarządzania budynkami (BMS).

Czym jest automatyka domowa?

Automatyka domowa pozwala zarządzać pracą różnych urządzeń elektronicznych za pomocą komend głosowych, komputera, tabletu lub smartfona. Dzięki zastosowaniu rozwiązań automatyki domowej możesz wygodnie sterować oświetleniem, ogrzewaniem i klimatyzacją oraz urządzeniami multimedialnymi w swoim domu.

Przykładowo możesz skonfigurować system w taki sposób, aby włączał oświetlenie oraz uruchamiał ogrzewanie bezpośrednio po otwarciu drzwi wejściowych do budynku i automatycznie wyłączał je, gdy wychodzisz z domu i aktywujesz alarm. Możliwość zarządzania pracą różnych urządzeń za pomocą smartfona podnosi komfort domowników, a także zwiększa ich bezpieczeństwo. Bez względu na to gdzie aktualnie się znajdujesz możesz sprawdzić na smartfonie czy nie zapomniałeś zgasić światła, zasłonić rolety lub wyłączyć ogrzewania. Ponadto w przypadku zintegrowania z czujkami dymu system poinformuje Cię od razu, gdy pojawi się ryzyko wystąpienia pożaru. Możesz także zainstalować kamery monitoringu CCTV w domu oraz jego otoczeniu, a następnie będąc w pracy czy na wakacjach na bieżąco obserwować przekaz z kamer umieszczonych w swoim salonie, garażu, piwnicy czy ogrodzie.   

Automatyka domowa i bezpieczeństwo

Integracja systemów kontroli dostępu z popularnymi systemami automatyki domowej posiada wiele zalet. Oprócz zwiększenia poziomu bezpieczeństwa i możliwości zdalnego kontrolowania dostępu do drzwi wejściowych oraz poszczególnych pomieszczeń, można także w wygodny sposób zarządzać wieloma urządzeniami.

W przypadku kradzieży lub zgubienia klucza, można go natychmiast unieważnić, aby zablokować niepowołanej osobie dostęp do budynku. Zdalne kontrolowanie systemu alarmowego i kamer podłączonych do sieci internetowej umożliwia śledzenie na żywo obrazu z wnętrza domu i jego otoczenia podczas nieobecności właścicieli.

Kolejną praktyczną funkcjonalnością jest możliwość przyznawania gościom dostępu jedynie na określony przedział czasu. Takie rozwiązanie sprawdza się idealnie w przypadku, gdy zatrudniamy osobę do sprzątania czy ekipę remontową, która potrzebuje dostępu jedynie na kilka godzin czy na kilka dni.

Systemy kontroli dostępu i automatyki domowej podnoszą wartość i prestiż nieruchomości

W przypadku zamontowania systemu kontroli dostępu lub systemu automatyki w domu czy na danym obiekcie, znacząco wzrasta wartość i prestiż nieruchomości. Jeśli planujesz wynajmować czy wystawić na sprzedaż inteligentny dom, z pewnością możesz liczyć na dużo korzystniejsze oferty od potencjalnych inwestorów.

Co równie ważne zastosowanie rozwiązań kontroli dostępu wpływa również na obniżenie składek na ubezpieczenie domu i znajdującego się w nim mienia. Oznacza to, że inwestycja w instalację elektronicznego systemu kontroli dostępu do inteligentnego domu może przynieść Ci wyraźny zwrot z inwestycji, zarówno pod względem finansowym, jak i psychicznego komfortu oraz poczucia bezpieczeństwa.

Oferowane przez NOVET systemy kontroli dostępu ISEO współpracują z systemami automatyki domowej i przemysłowej takich marek jak między innymi Microntel, Gewiss czy Sofia Locks.  

Automatyka domowa do nowych, jak i istniejących już domów

Systemy automatyki domowej i elektronicznej kontroli dostępu można wdrożyć w każdej nieruchomości. Jeśli nieruchomość opiera się na starszej konstrukcji, konieczne może okazać się wymienienie części jej infrastruktury, na przykład okablowania.

Bez względu na to czy remontujesz swoją nieruchomość z myślą o przeznaczeniu jej pod wynajem, czy do własnego użytku, musisz przewidzieć montaż urządzeń automatyki domowej przed rozpoczęciem prac.

Jeśli budujesz nowy dom, szczególnie ważne jest rozważenie kompatybilności planowanej infrastruktury z automatyką domową. Należy upewnić się, że dom posiada takie funkcje, jak odpowiednie okablowanie i połączenie z siecią internetową o wysokiej przepustowości, dzięki czemu będzie można z powodzeniem zainstalować urządzenia kontroli dostępu i automatyki domowej.

Specjaliści od inteligentnej kontroli dostępu do drzwi w Twoim budynku

Firma NOVET, to specjaliści w doradztwie w zakresie rozwiązań elektronicznej kontroli dostępu, które można zintegrować z szeregiem systemów automatyki domowej.

Możemy zapewnić Państwu najbardziej odpowiednie oraz dostosowane do Państwa potrzeb i oczekiwań rozwiązania, obejmujące szereg urządzeń i platform kontroli dostępu do inteligentnego domu.

Aby uzyskać fachowe porady dotyczące automatyki domowej i systemów kontroli dostępu, skontaktuj się z nami.