Jakimi właściwościami cechują się uszczelki opadające?

Uszczelki opadające należą do akcesoriów stanowiących barierę ochronną zabezpieczającą pomieszczenia przed przedostawaniem się powietrza, światła, dźwięku, kurzu, pyłu, insektów, a nawet dymu oraz ognia. Dzięki temu poprawiają izolację akustyczną i termic

Uszczelki opadające do drzwi należą do akcesoriów stanowiących barierę ochronną zabezpieczającą pomieszczenia przed przedostawaniem się powietrza, światła, dźwięku, kurzu, pyłu, insektów, a nawet dymu oraz ognia. Dzięki temu poprawiają izolację akustyczną i termiczną danego pomieszczenia.

Wysoką jakość i trwałość uszczelek potwierdzają certyfikaty renomowanych instytutów badawczych, między innymi IFT Rosenheim, Chiltern International Fire, Cambridge Fire Research, Exova Warringtonfire oraz innych.

 

W jakich drzwiach można zamontować uszczelki opadające?

Uszczelki opadające dostępne w ofercie Novet dedykowane są zarówno do drzwi rozwiernych, jak i przesuwnych, drewnianych, stalowych, profilowych (aluminiowych i PCV), całoszklanych, a także do drzwi dymoszczelnych, przeciwpożarowych czy przeciwwłamaniowych. Możliwość skracania pozwala z łatwością dopasować każdy model uszczelek do różnych szerokości drzwi.

 

Montaż, podział i sposób działania uszczelek opadających

W zależności od sposobu montażu uszczelki opadające dzielimy na wpuszczane oraz nawierzchniowe. Uszczelki wpuszczane instalowane są wewnątrz skrzydła: w specjalnie wyfrezowanych otworach (drzwi drewniane) lub systemowych komorach (drzwi stalowe i profilowe). Uszczelki nawierzchniowe montowane są na drzwiach za pomocą śrub lub dwustronnej taśmy samoprzylepnej.

Opadanie uszczelek jest automatyczne i następuje, gdy drzwi zostaną zamknięte. Wciśnięty przez ościeżnicę aktywator powoduje wysunięcie się uszczelki (ruch nożycowy).

Nowością w ofercie firmy Novet jest uszczelka Chronoseal z hydraulicznym systemem uruchamiającym opadanie po upływie ośmiu sekund od zamknięcia drzwi. Opadanie uszczelki z ośmiosekundowym opóźnieniem zapewnia precyzyjne doszczelnienie drzwi, bezkolizyjną pracę oraz najwyższą jakość.

Hydrauliczny system uruchamiający opadanie nie wymaga żadnej regulacji. Ponadto opadanie uszczelki po ośmiu sekundach od zamknięcia drzwi wyklucza ryzyko porysowania podłogi. Chronoseal stanowi idealne rozwiązanie do podłóg z wykładzinami (np. pokoje hotelowe). Wysoką trwałość i niezawodne działanie uszczelki potwierdza wewnętrzny test na 200 000 cykli pracy.

Sposób działania oraz budowa uszczelek nawierzchniowych i wpuszczanych sprawia, że dopasowują się one do każdego podłoża: zarówno do idealnie płaskiego, pochyłego, jak i o nieregularnej strukturze (np. terakota z fugami).

 

Elementy i modele uszczelek opadających

Większość uszczelek wpuszczanych dostępnych w ofercie Novet posiada profile wykonane z aluminium typu 6060 T6, aktywatory wzmocnione włóknem szklanym oraz płaskie stalowe, galwanizowane sprężyny. Sama uszczelka, w zależności od modelu, wykonana jest z: samogasnącego materiału termoplastycznego, silikonu, PCV lub materiału TPE z poprzecznymi nacięciami, a część uszczelek przeciwpożarowych wyposażona jest w dodatkowy materiał pęczniejący. W zależności od modelu, dostępne są następujące długości: 330 mm, 430 mm, 530 mm … aż do 1830 mm.

 

W jaki sposób testowane są uszczelki?

Poniższe filmy prezentują metodę testowania uszczelek na 500 000 cykli pracy oraz sposób badania odporności ogniowej uszczelek.

 

 

Akcesoria dodatkowe do uszczelek opadających

Szereg dodatkowych akcesoriów pozwala dopasować uszczelki opadające do każdych drzwi.


Double Plunger – mechanizm opóźniający opadanie, który umożliwia uszczelce opadnięcie od strony zamkowej tylko wtedy, gdy drzwi są całkowicie zamknięte.

Actuator Pivot – specjalna dźwignia wspomagająca pracę aktywatora uruchamiającego opadanie uszczelki. Actuator Pivot przeznaczony jest do drzwi obrotowych lub uszczelek z aktywatorem umieszczonym po stronie zamkowej.


Flash - łącznik do skrzydła biernego dedykowany do uszczelek Maxi Filler, Acoustic Plus/Termoespandente, Acoustic Blindo, Drop Maxi oraz Unifire 30/60. Współpracuje z większością kantrygli o średnicy do 10 mm.

Chronofloor- doszczelniający próg podłogowy współpracujący z uszczelką Chronoseal (oraz z większością uszczelek opadających z oferty Novet).
 
Chronoair – doszczelnienie boczne współpracujące z uszczelką Chronoseal i progiem Chronofloor.
 
Chronothick – podkładki dystansowe do uszczelki Chronoseal 15x30 mm.


No Air – uszczelka dociskowa do drzwi przeciwwłamaniowych zwiększająca izolacyjność akustyczną o dodatkowe 3 dB.

No Air Wood – uszczelka dociskowa do drzwi drewnianych wypełniająca 4 mm szczelinę pomiędzy skrzydłem i ościeżnicą dedykowana do ościeżnicy o szerokości 23 mm. Uszczelka No Air Wood zapewnia wzrost izolacyjności akustycznej o dodatkowe 3 dB.


No Air Wood 12 – uszczelka dociskowa do drzwi drewnianych wypełniająca 12 mm szczelinę pomiędzy skrzydłem i ościeżnicą dedykowana do ościeżnicy o szerokości 23 mm. Uszczelka No Air Wood 12 zapewnia wzrost izolacyjności akustycznej o dodatkowe 3 dB.

No Air Wood Mini – uszczelka dociskowa do drzwi drewnianych wypełniająca 12 mm szczelinę pomiędzy skrzydłem i ościeżnicą dedykowana do ościeżnicy o szerokości 14 mm. Uszczelka No Air Wood Mini zapewnia wzrost izolacyjności akustycznej o dodatkowe 3 dB.


No Air PCV – uszczelka dociskowa do drzwi PCV, kompatybilna z większością dostępnych profili PCV.