Nowa seria zamków przeciwpożarowych DINFIR3

Zamki do drzwi przeciwpozarowych na drogach ewakuacyjnych

Marka ISEO wprowadziła do oferty zamki do drzwi przeciwpożarowych. Wśród nich znajdują się między innymi modele z funkcją paniczną, kompatybilne z zestawami okuć przeciwpanicznych (EN 1125) i awaryjnych (EN 179). Są one odpowiednie do zamontowania w drzwiach znajdujących się na drogach ewakuacyjnych i wyposażonych w okucia przeciwpaniczne lub awaryjne. Do wyboru jest także przeciwzamek z funkcją paniczną oraz zasuwa czołowa.

Dokumenty techniczne

Parametry poszczególnych modeli zamków potwierdzają dokumenty techniczne, takie jak Certyfikaty Stałości Właściwości Użytkowych wydane przez brytyjski instytut badawczy BSI oraz włoski instytut CSI oraz Deklaracja Zgodności, opublikowana przez ISEO. Uwzględnia ona europejską normę EN12209:2003 + AC:2005 oraz niemieckie normy DIN 18251:2020-04 i DIN 18250:09-2006. Dodatkowo ISEO dysponuje dokumentem o nazwie HPS (Hardware Performance Sheet / Arkusz Właściwości Okuć), zawierającym informacje na temat dotychczasowych badań wybranych modeli zamków na drzwiach różnych producentów.

Zamki przeciwpozarowe DINFIR3 - Deklaracja Zgodnosci

System ryglowania

Podczas wybierania zamków DINFIR3 należy pamiętać, że zastosowany w nich system ryglowania jest asymetryczny, a rygiel nie znajduje się pośrodku blachy czołowej. Dlatego też przy wyborze zamka do drzwi konieczne jest określenie kierunku otwierania skrzydła DIN R / DIN L. Do wyboru są zarówno modele odpowiednie do zastosowania w drzwiach otwieranych na zewnątrz pomieszczeń / budynków, jak i do drzwi otwieranych do wewnątrz (rozwiązanie występujące w obiektach noclegowych).

Budowa i parametry techniczne zamków

Zamki przeciwpożarowe DINFIR3 posiadają rozstaw 72 mm, a ich głębokość (dormas) wynosi standardowo 65 mm. W ofercie znajdują się również modele o dormasie 55, 60, 80 oraz 100 mm. Podstawowymi elementami konstrukcji zamków są otwór na wkładkę bębenkową o profilu europejskim z zabierakiem zgodnym z DIN oraz otwór na trzpień ⧄ 9 mm. Zarówno w przypadku zamków z funkcją paniczną, jak i bez funkcji panicznej, kaseta i obudowa zamka jest zazębiona w trzech punktach łączenia z blachą czołową, chroniąc wewnętrzne elementy mechanizmu oraz zwiększając wytrzymałość zamka.

Zamek przeciwpozarowy dwuskokowy DINFIR3

Podobnie jak kaseta, zaokrąglona blacha czołowa każdego z zamków została wykonana z ocynkowanej stali i posiada wymiary 235x24x3 mm. Występuje w wykończeniu galwanizowanym na biało. Opcjonalnie dostępne są także kwadratowe blachy czołowe, węższe modele blach o szerokości 20 mm, a także blachy czołowe w wykończeniu stal nierdzewna w kolorze szarym RAL 7035. Model zamka przeciwpożarowego DINFIR3 bez funkcji panicznej posiada dwuskokowy rygiel, wykonany z niklowanego znalu. Z kolei zamki z funkcją paniczną zostały wyposażone w jednoskokowy rygiel, wysuwany na 20 mm.

Zamek przeciwpozarowy z funkcja paniczna

Współpraca z zamknięciami przeciwpanicznymi i awaryjnymi

Zamki przeciwpożarowe DINFIR3 z funkcją paniczną współpracują z zamknięciami przeciwpanicznymi serii Palmo, Push Palmo, Idea Base Infilare i Push Infilare, a także z zamknięciami awaryjnymi Pad Infilare oraz klamko-klamkami i klamko-gałkami serii 032.  

Zamkniecia przeciwpaniczne do drzwi ewakuacyjnych

Budowa i parametry techniczne przeciwzamka

Przeciwzamek z funkcją paniczną jest montowany w skrzydle biernym drzwi dwuskrzydłowych i współpracuje z zamkiem, zamontowanym na skrzydle czynnym, gdyż odbiera i utrzymuje zaczep oraz rygiel takiego zamka. Zamknięcie następuje automatycznie, gdy skrzydło drzwi zbliża się do blokady prętów. Są one uwalniane co skutkuje, zamknięciem skrzydła drzwi przez przeciwzamek. Przeciwzamek z funkcją paniczną posiada rozstaw 72 mm i otwór na trzpień ⧄ 9 mm, a jego głębokość wynosi 65 mm. Kaseta przeciwzamka jest zamknięta ze wszystkich stron i podobnie jak obudowa zamka, jest wykonana z ocynkowanej stali. Przeciwzamek jest kompatybilny z montowanymi na śruby M6 prętami z trzpieniem 30 mm, które są wysuwane na 20 mm.    

Przeciwzamek z funkcja paniczna

Zasuwa czołowa do drzwi dwuskrzydłowych

W przypadku zastosowania dwuskokowego zamka bez funkcji panicznej na dwuskrzydłowych drzwiach przeciwpożarowych, na skrzydle biernym można zamontować zasuwę czołową. Jest ona kompatybilna z prętami z trzpieniem 30 mm, które są wysuwane na 18 mm, a ponadto została wyposażona w ręczną dźwignię. Umożliwia ona schowanie prętów, a tym samym otwarcie skrzydła biernego w drzwiach dwuskrzydłowych.  

Zasuwa czolowa do skrzydla biernego drzwi dwuskrzydlowych