Süd-Metall Schließsysteme Leipzig GmbH nowym partnerem handlowym firmy NOVET

Współpraca NOVET z Südmetall

NOVET został oficjalnym oraz wyłącznym autoryzowanym przedstawicielem na terenie Polski niemieckiej firmy Süd-Metall Schließsysteme Leipzig GmbH, która specjalizuje się w projektowaniu i wytwarzaniu urządzeń oraz rozwiązań kontroli dostępu. Dzięki temu polscy klienci uzyskali dostęp do bogatej oferty wysokiej jakości inteligentnych zamków elektronicznych, czytników zbliżeniowych, czytników biometrycznych oraz innych nowoczesnych rozwiązań kontroli dostępu.

Początki Süd-Metall Schließsysteme Leipzig GmbH sięgają 2013 roku, gdy na rynku pojawiły się pierwsze zamki z logo tej niemieckiej firmy. Zarówno jej centrum badawczo-rozwojowe, jak i zakład produkcyjny znajduje się w Lipsku. Firma należy do grupy Almar Südmetall, zatrudniającej 650 pracowników i posiadającej oddziały we Włoszech, Niemczech, Francji, Szwajcarii, Holandii oraz w Chinach. Roczna wartość obrotu grupy Almar Südmetall wynosi około 100 milionów euro.

Samoryglujące zamki ÜLock zasilane bateryjnie lub indukcyjnie

Jednym z najciekawszych produktów w ofercie Süd-Metall Schließsysteme Leipzig GmbH są samoryglujące zamki elektroniczne z funkcją paniczną ÜLock-B i zamki bez funkcji panicznej ÜLock-Z. Ich pracą można sterować za pomocą pilotów, czytników biometrycznych, czytników zbliżeniowych, kart oraz tagów zbliżeniowych. Tego rodzaju zamki są odpowiednie do zastosowania w drzwiach, znajdujących się na drogach ewakuacyjnych, gdzie mogą współpracować z terminalami ewakuacyjnymi, automatami drzwiowymi i innymi podobnymi urządzeniami.

Wspolpraca zamka indukcyjnego z terminalem ewakuacyjnym

W przypadku zamków ÜLock-Z bez funkcji panicznej, istnieje możliwość sterowania pracą klamek po obu stronach drzwi (zarówno od zewnątrz, jak i od wewnątrz) za pomocą urządzeń kontroli dostępu.

Zamek do drzwi ULock - budowa i najwazniejsze informacje

Zamki z serii ÜLock są dostępne w wariantach z możliwością zasilania poprzez baterie lub przy użyciu technologii indukcyjnej. Zaletą zasilania indukcyjnego jest brak konieczności stosowania baterii i pamiętania o ich wymianie. W przypadku tych modeli oprócz samego zamka, konieczne jest także zastosowanie blachy zaczepowej ze specjalnym mechanizmem, którą należy zamontować na ościeżnicy. Do wyboru jest kilka rodzajów blach, odpowiednich do różnych rodzajów drzwi.

Korzystając z modułu I/O pracą zamków ÜLock można sterować przy użyciu domofonów. Domofon łączy się z modułem I/O za pomocą specjalnego wejścia. Z kolei moduł przekazuje informacje do zamka drogą radiową, tak jak zostało to zaprezentowane na poniższym schemacie.

Sterowanie praca zamka za pomoca domofonu

Zamki do drzwi ÜLock-Cable

Zamki ÜLock-Cable są wyposażone w cicho pracujący zaczep wysuwany na 20 mm po zaryglowaniu. Posiadają liczne zabezpieczenia antywłamaniowe i zapobiegające próbom manipulacji od zewnątrz. Pracą zamków od zewnątrz można sterować za pomocą różnych urządzeń kontroli dostępu poprzez moduł I/O EWS Eco, połączony z danym zamkiem dwużyłowym kablem przy czym maksymalna odległość między modułem i zamkiem nie może przekraczać 20 metrów. Modele zamków ÜLock-Cable są zasilane prądem stałym 12/24 VDC. Istotną korzyścią jest możliwość uzyskania wielu informacji poprzez dwużyłowy kabel podłączony do modułu I/O EWS Eco. Dodatkowo przy wyjściach (OUT 1-7) znajdują się diody, które także informują o aktualnych statusach zamka.

Zamek do drzwi ULock Cable

Warto zaznaczyć, że dane przesyłane kablem pomiędzy modułem I/O Ews Eco, a zamkiem ÜLock-Cable są szyfrowane przy użyciu 128-bitowego algorytmu AES-128. Zamki ÜLock-Cable mogą mieć rozstawy 70 / 72 / 74 / 78 / 85 / 88 / 92 / 94 mm i głębokości 55 / 60 / 65 / 80 mm. Komunikacja za pomocą modułu radiowego odbywa się na częstotliwości 868 MHz.

Zamki do drzwi całoszklanych ÜLock-Glass

Zamki do drzwi całoszklanych ÜLock-Glass posiadają rozstaw 72 mm i głębokość 55 mm. Zastosowany w nich zaczep został wykonany ze stali nierdzewnej i w pozycji zamkniętej wysuwa się na 20 mm. Wszystkie elementy elektroniczne zamka znajdują się wewnątrz wytrzymałej obudowy. Modele z serii ÜLock-Glass oferują funkcję samoryglowania i są zasilane za pomocą litowych baterii AAA. Komunikują się z czytnikami zbliżeniowymi / biometrycznymi oraz innymi urządzeniami peryferyjnymi drogą radiową za pośrednictwem modułu I/O na częstotliwości 868.3 MHz. Całość komunikacji jest szyfrowana przy użyciu 128-bitowego algorytmu AES. Warto zaznaczyć, że w ramach zamków ÜLock-Glass dostępne są zarówno modele ÜLock-B z funkcją paniczną, jak i zamki ÜLock-Z bez funkcji panicznej. W przypadku zamków ÜLock-Z sterowanie ich pracą za pomocą czytników i poświadczeń stosowanych w systemach kontroli dostępu jest możliwe zarówno na zewnątrz, jak i od wewnątrz pomieszczenia.

Zamek do drzwi ULock Glass

Zamki do drzwi ÜLock Novus zasilane przy użyciu baterii / technologii indukcyjnej

Najnowszą propozycją marki Südmetall są zamki ÜLock Novus z modułem Bluetooth, samoryglowaniem i funkcją paniczną, zasilane przy użyciu baterii / technologii indukcyjnej. Ich pracą można sterować nie tylko za pomocą kart i tagów zbliżeniowych, ale także przy użyciu smartfona z Bluetooth i bezpłatną aplikacją.

Zamki do drzwi ULock Novus zasilane indukcyjnie i bateryjnie

Zamki ÜLock Novus są dostępne w rozstawach 72 / 92 mm i głębokościach 55 / 60 / 65 / 80 mm. Z racji braku konieczności stosowania okablowania ich montaż jest szybki, łatwy i wygodny. Tego rodzaju zamki posiadają bardzo szerokie spektrum zastosowania. Idealnie sprawdzają się nie tylko w budynkach mieszkalnych, ale także w obiektach użyteczności publicznej, magazynach, budynkach przemysłowych itp. Warto podkreślić, że w przypadku zastosowania tych zamków i jakichkolwiek problemów z otwarciem za pomocą poświadczeń elektronicznych, zawsze istnieje możliwość otwarcia zamka przy użyciu mechanicznego klucza wkładki bębenkowej.

Czytniki zbliżeniowe Voxio

Czytniki zbliżeniowe Voxio służą do zarządzania pracą urządzeń kontroli dostępu. Są dostępne w wersjach z zasilaniem bateryjnym oraz w wersjach z okablowaniem. Mogą pracować w trybie stand-alone lub stanowić element większego systemu. Charakteryzują się minimalistycznym i nowoczesnym designem. Posiadają wodoszczelną i pyłoszczelną obudowę, co potwierdza zgodność z IP54.

Czytnik zblizeniowy RFID Voxio

Są kompatybilne ze standardami ISO 14443A/B, Legic Prime / Advant, Mifare classic / DESFire. Przesyłają dane w formie zaszyfrowanej (algorytm AES-128), co wyklucza możliwość przejęcia transmitowanych informacji oraz manipulacji pracą czytnika przez osoby trzecie. Warto dodać, że czytniki zbliżeniowe Voxio nie wymagają stosowania modułu I/O. Maksymalna liczba użytkowników, którzy mogą uwierzytelniać swoje uprawnienia za pomocą czytnika wynosi 320 osób.

Wspolpraca zamka do drzwi z czytnikiem Voxio - schemat

Zasilana bateryjnie nawierzchniowa klawiatura

Zasilana bateryjnie klawiatura stanowi znakomite rozwiązanie w systemach kontroli dostępu zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i w małych oraz średniej wielkości firmach. Klawiatura posiada pyłoszczelną i wodoszczelną obudowę zgodną z IP65. Dzięki zastosowanej technologii możliwe jest zdefiniowanie 99 kodów PIN, służących do otwarcia drzwi. Każdy kod może składać się z jednej, dwóch, trzech, czterech, pięciu, sześciu, siedmiu lub ośmiu cyfr. Ponadto za pomocą klawiatury, możliwe jest również ustawienie tzw. trybu biurowego. Wówczas drzwi pozostają otwarte dla wszystkich osób, bez konieczności uwierzytelniania.

Montowana nawierzchniowo klawiatura numeryczna

Komunikacja pomiędzy klawiaturą i zamkiem odbywa się drogą radiową. Wyklucza to konieczność stosowania okablowania, przyspiesza oraz ułatwia montaż. Klawiatura może współpracować z zamkami stosowanymi na drzwiach przeciwpożarowych oraz na drzwiach znajdujących się na drogach ewakuacyjnych. Wówczas klawiatura zabezpiecza od zewnątrz drzwi przed dostępem osób nieposiadających ważnych uprawnień. Z kolei od wewnątrz każda osoba może otworzyć drzwi korzystając z dźwigni antypanicznej.

Wspolpraca klawiatury z zamkiem do drzwi

ÜTopic - napędy do wkładek mechanicznych

Kolejną interesującą grupę produktów stanowią napędy do wkładek mechanicznych. Nie wymagają one okablowania i mogą być montowane zarówno na nowych, jak i istniejących już drzwiach w budynkach mieszkalnych oraz w obiektach użyteczności publicznej (obiekty noclegowe, apartamenty na wynajem, domy opieki).

UTopic - Wkladka z napedem sterowanym elektronicznie

Pracą napędów do wkładek można sterować za pomocą darmowej aplikacji (na smartfony z systemem operacyjnym Android / iOS), czytnika z klawiaturą, czytnika biometrycznego, pilota radiowego oraz innych urządzeń współpracujących z modułem Smart Home. Co ważne korzystanie z oprogramowania do sterowania napędem wkładki nie wymaga płacenia abonamentu, ani wnoszenia żadnych opłat licencyjnych. Istotne jest również to, że nawet w przypadku rozładowania napędu do wkładki, zawsze istnieje możliwość otwarcia drzwi za pomocą mechanicznego klucza wkładki bębenkowej.

Czytniki z klawiatura i modulem biometrycznym

Czytniki biometryczne służące do zarządzania napędami do wkładek są zasilane dwoma bateriami AA, które wystarczają na około rok czasu pracy czytnika. Kolejnym istotnym elementem wyposażenia są diody LED, sygnalizujące status pracy urządzenia. Współpraca czytnika z napędem wkładki odbywa się przy użyciu technologii bezprzewodowej. Przemyślany, minimalistyczny design obudowy sprawia, że czytniki bardzo dobrze komponują się z wystrojem każdego nowocześnie zaaranżowanego wnętrza. Każdy czytnik pozwala zapisać 100 odcisków palców i sześć haseł składających się z wybranej kombinacji cyfr. W ofercie dostępny jest także model bez modułu biometrycznego, wyposażony wyłącznie w klawiaturę. Wszystkie warianty czytników posiadają wymiary 70x100x20 mm.

Zamek wielopunktowy ÜLock Inductive

Najnowszym rozwiązaniem Süd-Metall Schließsysteme Leipzig GmbH jest zasilany indukcyjnie wielopunktowy zamek z samoryglowaniem, dedykowany do drzwi z kontrolą dostępu. Może być on stosowany na drzwiach wykonanych z różnych materiałów: drewnianych, profilowych i płaszczowych. Został wyposażony w trzy rygle wysuwane na 20 mm i dwa rygle hakowe.

Zamek wielopunktowy ULock Inductive

Z racji zastosowanej technologii indukcyjnej, jego montaż nie wymaga okablowania. Co więcej zamek oferuje funkcję paniczną i może być stosowany na drzwiach wyposażonych w okucia przeciwpaniczne lub awaryjne, znajdujących się na drogach ewakuacyjnych. Współpraca zamka z czytnikami zbliżeniowymi oraz innymi urządzeniami peryferyjnymi odbywa się przy użyciu modułu radiowego, a informacje przesyłane są na częstotliwości 868,3 MHz. Co niezwykle istotne w przypadku jakiejkolwiek awarii, zamek można zawsze otworzyć korzystając z klucza wkładki bębenkowej.

Nowoczesne oprogramowanie do zarządzania urządzeniami kontroli dostępu

Oprogramowanie do zarządzania urządzeniami kontroli dostępu nosi nazwę Ümanagement 2.0 i umożliwia zarządzanie pracą zamków drzwiowych serii ÜLock oraz ÜLock Novus. Sprawdza się ono do zarządzania dostępem w budynkach mieszkalnych, domach, niewielkich obiektach noclegowych i innych obiektach użyteczności publicznej. Istotną zaletą jest fakt, że klient może zainstalować oprogramowanie na swoim komputerze z systemem Windows 7 lub nowszym lub na serwerze SQL. Poświadczenia działają zgodnie z filozofią „data on credential”. Oznacza to, że dane zapisywane są na poświadczeniach, dzięki czemu w przypadku ich zgubienia czy utraty można natychmiast je unieważnić. Co więcej dane przesyłane pomiędzy poświadczeniami, a urządzeniami kontroli dostępu są szyfrowane co oznacza, że nie ma możliwości ich odczytania przez osoby postronne.

Oprogramowanie UManagement sluzace do zarzadzania praca urzadzen kontroli dostepu

W przypadku czytników RFID i zamków ÜLock Novus, maksymalna liczba użytkowników obsługiwanych przez oprogramowanie Ümanagement 2.0 jest nieograniczona. Ciekawą funkcjonalnością systemu opartego na tym oprogramowaniu, jest możliwość przypisywania kartom użytkowników kredytów i definiowania ile kredytów pochłania otwarcie konkretnych drzwi np. na siłownię, basen, do saloniku VIP itp. Jest to rozwiązanie przydatne chociażby w obiektach noclegowych, ośrodkach wypoczynkowych, kempingach, centrach rozrywkowo-noclegowych, parkach wodnych, parkach rozrywki itd.