NOVET na VIII Kongresie Stolarki Polskiej

W dniach 25-26 maja 2017 roku w hotelu Copernicus w Toruniu odbył się VIII Kongres Stolarki Polskiej. Jego organizatorem był Związek Polskie Okna i Drzwi, do którego należą krajowi producenci, dostawcy oraz dystrybutorzy z branży stolarki drzwiowej i okiennej, w tym firma NOVET. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa oraz Stowarzyszenie Architektów Polskich.

Podczas kongresu uczestnicy dyskutowali między innymi na temat zmian w zakresie współczynnika przenikalności cieplnej stolarki otworowej. Przedstawiciele większości firm opowiedzieli się przeciwko dalszemu obniżaniu parametrów przenikalności cieplnej produkowanych wyrobów, a ich stanowisko zostało przekazane do Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa.

Z kolei już wiosną tego roku członkowie związku POiD wystąpili do Ministerstwa Edukacji Narodowej z incjatywą utworzenia nowego zawodu montera stolarki budowlanej. Opracowany został specjalny kurs oraz rekomendowany przez Instytut Techniki Budowlanej podręcznik do nauki zawodu.

Problemy wynikające z niefachowego montażu

 Wykształcenie wykwalifikowanej kadry montażystów jest niezbędne ze względu na konieczność ochrony interesów producentów, dostawców, a także samych klientów.

Firma NOVET wielokrotnie musiała rozpatrywać nieuzasadnione reklamacje okuć, wynikające wyłącznie z niefachowo wykonanego montażu.

Najlepszym przykładem są poniższe zdjęcia ilustrujące nieprawidłowo zamontowane zawiasy wpuszczane, których regulację wykonano przy użyciu wkrętarki. Doprowadziło to do uszkodzenia precyzyjnego mechanizmu regulującego położenie zawiasów, co z kolei spowodowało niewłaściwą pracę skrzydła drzwi.