Zamki elektroniczne do drzwi z kontrolą dostępu

Zamki elektroniczne w systemach kontroli dostępu

Zamki elektroniczne do drzwi stanowią podstawowy element nowoczesnych systemów kontroli dostępu i umożliwiają nie tylko sterowanie pracą samych drzwi, ale także bram i szlabanów. Ich obsługa odbywa się najczęściej za pomocą kart zbliżeniowych, opasek, breloków, bransoletek, pastylek i innych tagów RFID oraz dedykowanych aplikacji zainstalowanych w pamięci smartfona lub smartwatcha. Zamki elektroniczne do drzwi mogą także współpracować z czytnikami zbliżeniowymi. Wówczas uwierzytelnienie użytkownika jest możliwe za pomocą kodu PIN lub odcisku palca. 

Jakie zamki elektroniczne do drzwi z kontrolą dostępu wyróżniamy i gdzie je stosujemy?

Określenie zamki elektroniczne do drzwi odnosi się do szerokiej grupy urządzeń kontroli dostępu i obejmuje nie tylko zamki elektromotoryczne czy zamki solenoidowe, ale także sterowane elektroniczne klamki i wkładki oraz wkładki mechatroniczne.

Zamki elektroniczne do drzwi znajdują zastosowanie w:

  • budownictwie mieszkaniowym (domy jednorodzinne i wielorodzinne, inteligentne domy typu smart home, segmenty, bliźniaki mieszkania, apartamenty);
  • przestrzeniach wspólnych typu co-working / co-living;
  • obiektach użyteczności publicznej (sklepy, galerie i centra handlowe, biura, urzędy, banki, szpitale, ośrodki zdrowia, laboratoria, centra rehabilitacyjne, sanatoria, uzdrowiska, szkoły, przedszkola, uczelnie wyższe, muzea, hale sportowe i stadiony, centra logistyczne i wystawiennicze, centra kongresowe);
  • obiektach infrastruktury transportowej (porty lotnicze i morskie, hangary, dworce autobusowe i kolejowe, autostrady, mosty, tunele, punkty obsługi podróżnych);
  • obiektach infrastruktury telekomunikacyjnej (serwerownie, centra przechowywania i przetwarzania danych, telekomy);
  • obiektach noclegowych (pensjonaty, hotele, sanatoria, hostele, mieszkania i apartamenty na wynajem, obiekty typu bed&breakfast, akademiki, bursy, kempingi);
  • obiektach wypoczynkowych i rekreacyjnych (ośrodki wypoczynkowe, sale gimnastyczne, siłownie, baseny, parki wodne, centra odnowy biologicznej);
  • obiektach przemysłowych (zakłady przemysłowe, przetwórnie, hale magazynowe);  
  • obiektach infrastruktury krytycznej (elektrownie, sieci przesyłowe, rozdzielnie, wodociągi i kanalizacja, oczyszczalnie ścieków);
  • obiektach należące do pogotowia i innych służb ratunkowych;
  • komisariatach i komendach policji, biurach śledczych, prokuraturach, sądach, obiektach penitencjarnych;
  • bazach wojskowych i innych obiektach militarnych;
  • strefach zagrożenia wybuchem (zakłady chemiczne, kopalnie, gazownie, rafinerie, bazy paliwowe, gazoporty, stacje benzynowe, pompownie i przepompownie paliw, stacje kontenerowe, zbiorniki magazynowe, buforowe i resztkowe, rurociągi technologiczne i przesyłowe, gazociągi, składowiska niebezpiecznych odpadów, silosy zbożowe, cementownie, cukrownie);
  • halach namiotowych, kontenerach, wagonach kolejowych, windach pasażerskich i towarowych.

Zamki elektroniczne do drzwi z kontrolą dostępu jako jeden z elementów IoT

Szerokie możliwości zastosowania sprawiają, że zamki elektroniczne do drzwi cieszą się rosnącą popularnością wśród użytkowników na całym świecie. W krajach wysokorozwiniętych są już w zasadzie standardem w budynkach mieszkalnych i obiektach użyteczności publicznej. Z racji możliwości zdalnej obsługi poprzez sieć internetową z dowolnego miejsca o każdej porze, zalicza się je do elementów tak zwanego Internetu rzeczy (Internet of Things).

Zarzadzanie systemem kontroli dostepu

Co więcej dzięki stale rozwijanemu oprogramowaniu można je zintegrować z wieloma systemami i urządzeniami, działającymi w ramach systemów automatyki budynkowej. W przypadku rozwiązań dedykowanych inwestor ma możliwość zaprogramowania konkretnych funkcji zamków, a nawet spersonalizowania interfejsu aplikacji służącej do zarządzania ich pracą. Należy podkreślić, że nowoczesne systemy kontroli dostępu są skalowalne co oznacza, że mogą być rozbudowywane o kolejne urządzenia i rozwiązania wraz z rozwojem działalności klienta i pojawianiem się nowych potrzeb.

Jakie właściwości posiadają zamki elektroniczne do drzwi z kontrolą dostępu?

Zamki elektroniczne do drzwi z kontrolą dostępu charakteryzują się wysokim poziomem bezpieczeństwa, a transmitowane do nich dane są szyfrowane za pomocą zaawansowanych algorytmów. Zabezpieczenia mechaniczne i kryptograficzne gwarantują skuteczną ochronę wrażliwych danych oraz brak możliwości otwarcia drzwi przez osoby niepowołane. Każda próba nieautoryzowanego otwarcia jest rejestrowana wraz z informacją o przyczynie nieudzielenia dostępu. Administrator systemu może w każdej chwili sprawdzić, o której godzinie oraz ile razy osoba nieposiadająca ważnych uprawnień próbowała otworzyć dane drzwi. Udostępniony dla administratora rejestr zdarzeń zawiera również informacje na temat wszystkich użytkowników, którym udało się uzyskać dostęp do danego budynku lub pomieszczenia. Dlatego też zamki elektroniczne do drzwi z kontrolą dostępu umożliwiają prowadzenie ewidencji czasu pracy osób, zatrudnionych w danej organizacji.

Zasilana bateryjnie wkladka Libra Smart 2.0

Wygodna obsługa i wysoki poziom zabezpieczeń to nie jedyne powody, dla których zamki elektroniczne do drzwi z kontrolą dostępu stanowią idealne rozwiązanie w każdym nowoczesnym budynku. Wiele spośród dostępnych modeli jest zasilana bateryjnie co ułatwia i przyspiesza ich montaż, gdyż instalator nie musi doprowadzać do zamka zasilania z sieci energetycznej. Do wyboru są zarówno modele odpowiedne do montażu w drzwiach wewnętrznych, jak i zamki posiadające pyłoszczelną i wodoszczelną obudowę, odporną na niekorzystne działanie czynników atmosferycznych. Te drugie mogą być z powodzeniem stosowane nawet w środowiskach charakteryzujących się wysoką wilgotnością, dużymi ilościami opadów czy znacznymi różnicami temperatur powietrza, na przykład w strefach nadmorskich, obiektach położonych na dużej wysokości itp.

W przypadku zamków elektronicznych istotna korzyść wynika ze sposobu autoryzacji użytkowników, który odbywa się przy użyciu poświadczeń takich jak np. karty / tagi zbliżeniowe czy aplikacja na smartfonie. Administrator ma możliwości w dowolnej chwili przyznać, zmodyfikować lub unieważnić uprawnienia każdego z użytkowników. Nie występuje więc problem związany na przykład ze zgubieniem kluczy mechanicznych i koniecznością wymiany zamków w celu uniknięcia otwarcia drzwi przez nieuprawnioną osobę, która przypadkowo znalazła lub ukradła mechaniczny klucz. Nie ma też potrzeby spotykania się ze wszystkimi użytkownikami i wydawania kluczy każdemu z nich z osobna. W przypadku zamków elektronicznych, uprawnieniami można zarządzać zdalnie. Ma to szczególnie istotne znaczenie w przypadku obiektów, z których korzysta duża liczba użytkowników często rotujących. Rozwiązanie to docenią również osoby zajmujące się krótkoterminowym wynajmem apartamentów i mieszkań wakacyjnych.

Aries Smart 2.0 - Klamka elektroniczna do drzwi z kontrolą dostępu

Aries Smart 2.0 to nowoczesna i wygodna w obsłudze elektroniczna klamka do drzwi z kontrolą dostępu. Wyposażona w bezpieczną, zaokrągloną rękojeść, pozbawioną ostrych kantów oraz wieloprotokołowy czytnik RFID. Dzięki wąskiemu profilowi szyldu o szerokości zaledwie 38 mm i współpracy z zamkami o głębokości 25 mm, klamkę można zamontować na drzwiach drewnianych i profilowych (metalowych, aluminiowych oraz wykonanych z PCV). Z kolei w przypadku zastosowania specjalnej nylonowej podkładki maskującej, można zakryć wszystkie otwory montażowe w drzwiach i zainstalować model Aries Smart 2.0 w miejsce dotychczas stosowanej mechanicznej klamki, o ile w skrzydle znajduje się zamek o głębokości co najmniej 40 mm.

Klamka elektroniczna Aries Smart 2.0

Klamkę Aries Smart 2.0 można otworzyć za pomocą kart zbliżeniowych, opasek, bransoletek i tagów RFID oraz przy użyciu smartfonów z zainstalowaną dedykowaną aplikacją oraz włączoną obsługą technologii Bluetooth. Wersja przeznaczona do zastosowania w drzwiach zewnętrznych posiada stopień ochrony IP55. Dostępne są również warianty klamki odpowiednie do zastosowania w drzwiach przeciwpożarowych. Model Aries Smart 2.0 występuje również w wersjach współpracujących z wybranymi modelami zamknięć przeciwpanicznych oraz w wariantach kompatybilnych z zamkami DIN. 

Libra LE60 Smart 2.0 – Elektroniczna wkładka do drzwi z kontrolą dostępu

Elektroniczna wkładka Libra LE60 Smart 2.0 to kolejne urządzenie kontroli dostępu, które można zainstalować zarówno w zupełnie nowych, jak i w używanych wcześniej drzwiach z otworem na europejską wkładkę bębenkową EN 1303. Modułowa budowa sprawia, że można w łatwy sposób dopasować ją do drzwi o różnej grubości.

Elektroniczna wkladka Libra LE60 Smart 2.0

Nowoczesny design, bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa i wygodna obsługa czynią z wkładki jedno z najpopularniejszych rozwiązań kontroli dostępu. Modele Libra Smart LE60 Smart 2.0 posiadają zabezpieczenie przeciwprzewierceniowe w bębenku, zabezpieczenie przed wyrwaniem oraz programowane punkty złamania, a mechanizm i silniczek są chronione zarówno mechanicznie, jak i elektronicznie.  W wersji Heavy Duty wyposażono je również w zabezpieczenia przeciwprzewierceniowe w korpusie.

Dzięki obudowie zgodnej z IP66/IP67/IP68/IP69, wkładka Libra LE60 Smart 2.0 stanowi idealny wybór nie tylko w drzwiach wewnętrznych, ale także w drzwiach zewnętrznych. Za sprawą wieloprotokołowego czytnika RFID (ISO14443A/ISO14443B) z opatentowanym systemem wybudzania, wkładka charakteryzuje się niskim zużyciem energii oraz obsługuje karty, opaski i wszelkiego rodzaju tagi zbliżeniowe. Z kolei moduł Bluetooth Smart 5.0 pozwala zarządzać pracą wkładki za pomocą urządzeń mobilnych z zainstalowaną dedykowaną aplikacją.

Smart Locker 2.0 – Zamek szafkowy do mebli i schowków

Smart Locker 2.0 to niewielki inteligentny zamek przeznaczony do montażu w szafkach, biurkach i różnego rodzaju schowkach. Może zostać z łatwością zamontowany zarówno na nowych, jak i wcześniej używanych drzwiczkach i frontach meblowych. Jest on wyposażony w czytnik RFID umożliwiający obsługę za pomocą kart oraz tagów Mifare Classic, Mifare Plus i Mifare DesFire. Ponadto można zarządzać jego pracą przy użyciu smartfonów z systemem operacyjnym Android / iOS oraz zainstalowaną dedykowaną aplikacją.

Zamek szafkowy Smart Locker 2.0

Zamek czerpie zasilanie z dwóch baterii litowych ER14505M (3.6 V AA), które ze względów bezpieczeństwa umieszczone są po wewnętrznej stronie skrzydła. Sprawdza się idealnie w biurkach, szafkach basenowych, szafkach na siłowni, schowkach na dworcach itp.

x1R Smart 2.0 – Zamek elektromotoryczny do drzwi z kontrolą dostępu

x1R Smart 2.0 to nowoczesny zamek przeciwwłamaniowy dedykowany do zastosowania w drzwiach z kontrolą dostępu i sklasyfikowany w siódmej klasie zabezpieczenia antywłamaniowego zgodnie z wymogami europejskiej normy EN 14846. Jego pracą można zarządzać za pomocą kart zbliżeniowych, breloków, opasek i bransoletek RFID, pilotów, transponderów, smartfonów z systemem operacyjnym iOS / Android, smartwatchy z systemem operacyjnym WatchOS oraz tabletów. Dodatkowo w przypadku zamontowania przy drzwiach dedykowanego czytnika, autoryzacja jest możliwa przy użyciu kodu PIN lub odcisku palca.

Zamek elektromotoryczny do drzwi z kontrola dostepu

Oprócz urządzeń kontroli dostępu, pracą zamka można również sterować mechanicznie za pomocą klucza wkładki bębenkowej. W ten sposób działanie rygli rozporowych jest zapewnione nawet w przypadku braku zasilania elektrycznego. Model zamka x1R Smart 2.0 jest dostępny w wersji odpowiedniej do montażu nawierzchniowego oraz w wersji wpuszczanej. Ponadto jeden z wariantów zamka o nazwie Panic 4RM współpracuje z zamknięciami przeciwpanicznymi zgodnymi z normą EN 1125 oraz z zamknięciami awaryjnymi spełniającymi wymagania europejskiej normy EN 179.

Thesis 2.0 – Zamek solenoidowy do zastosowania w drzwiach i śluzach

Thesis 2.0 to inteligentny zamek wyposażony w cewkę, wytwarzającą pole elektromagnetyczne w momencie przepływu prądu. Steruje ono położeniem stalowego rygla, który wysuwa się lub chowa w zależności od ustawionego trybu pracy (Normalnie Zamknięty – N.C. lub Normalnie Otwarty – N.O.). Zastosowane w zamku rozwiązania zapewniają rezerwę mocy, dzięki czemu zamek może pracować w prawidłowy sposób nawet w przypadku napięcia wynoszącego zaledwie 8V. Co więcej prawidłowe działanie zamków z serii Thesis jest zapewnione nawet w przypadku rezydualnego obciążenia bocznego z siłą 15N lub niewłaściwego ustawienia drzwi.

Ponadto każdorazowo po zamknięciu drzwi, zamek rygluje się w sposób automatyczny. Model Thesis 2.0 jest dostępny w wersji Standard, Professional i Professional Mini. Różnią się one między innymi średnicą zastosowanego rygla oraz klasą odporności na włamanie według europejskiej normy EN 14846. Wszystkie warianty zamka współpracują z czytnikami uwierzytelniającymi Stylos Smart 2.0.  Dzięki temu ich pracą można sterować za pomocą kart zbliżeniowych, opasek, bransoletek i breloków RFID oraz smartfonów i smartwatchy z zainstalowaną dedykowaną aplikacją. Modele z serii Thesis 2.0 sprawdzają się nie tylko w drzwiach. Z racji tego, że zamki te posiadają blachę zaczepową ze stali nierdzewnej z centrowaniem oraz z czujnikiem zamkniętych drzwi, stosuje się je także w śluzach sterowanych ręcznie oraz w śluzach automatycznych.

Multiblindo eMotion – zamek elektromotoryczny z automatycznym ryglowaniem

Multiblindo eMotion to wielopunktowy zamek elektromotoryczny o rozstawie 92 mm z otworem na wkładkę bębenkową. Jest wyposażony w hartowany rygiel odporny na przecinanie, wiercenie i próby wyłamania. Zastosowane w nim rozwiązania sprawiły, że został sklasyfikowany w najwyższej (7) klasie zabezpieczenia antywłamaniowego, zgodnie z europejską normą EN 14846. W przypadku zastosowania na drzwiach czytnika zbliżeniowego Stylos Smart 2.0, pracą zamka można sterować za pomocą kart zbliżeniowych, bransoletek, opasek i tagów RFID, kodów PIN oraz urządzeń mobilnych z zainstalowaną dedykowaną aplikacją. Ponadto zamki Multiblindo eMotion współpracują z czytnikami biometrycznymi, umożliwiającymi uwierzytelnienie poprzez odcisk palca.

W przypadku modelu Multiblindo eMotion, administrator ma możliwość zaprogramowania czasu przejścia, czyli czasu po upływie którego, zamek zarygluje się, jeśli drzwi nie zostaną otwarte. Specjalny system kontroluje położenie drzwi oraz emituje sygnał dźwiękowy w czasie ich otwierania i zamykania, w zależności od ustawień administratora, który w dowolnej chwili może także wyłączyć sygnały dźwiękowe. Co istotne zamek Multiblindo eMotion może być zastosowany w drzwiach przeciwpożarowych EI60, które można często spotkać w obiektach użyteczności publicznej oraz budynkach przemysłowych.

F9000 – mechatroniczna wkładka do drzwi z kontrolą dostępu

Wkładka mechatroniczna F9000 to jedno z najciekawszych urządzeń stosowanych w drzwiach, furtkach i wejściach z kontrolą dostępu. Źródło zasilania wkładki znajduje się w niemożliwym do skopiowania kluczu, który poza dostarczaniem energii, przesyła również dane do wkładki. Jego współpraca z wkładką opiera się na wykorzystaniu technologii indukcyjnej. Opatentowany system bezprzewodowej transmisji danych i energii zapewnia trwałość oraz znakomitą wytrzymałość. Ze względu na brak fizycznego kontaktu, nie istnieje ryzyko pojawienia się korozji, przedostawania się kurzu, czy wystąpienia wyładowań elektrostatycznych, a więc problemów typowych dla tradycyjnych systemów klucza, w których klucz styka się bezpośrednio z mechanizmem wkładki lub zamka.

Co równie istotne wymiana danych pomiędzy kluczem, a mechatroniczną wkładką zajmuje zaledwie kilkadziesiąt milisekund, dzięki czemu nie są odczuwane żadne opóźnienia w trakcie otwierania drzwi. Z racji zastosowanej technologii wkładki i kłódki F9000 mogą być stosowane w różnych miejscach i obiektach, nawet takich położonych w szczerym polu i pozbawionych źródeł zasilania z sieci. Dodatkowo wkładki i kłódki F9000 posiadają odporność mechaniczną w klasie IK08 oraz są pyłoszczelne i wodoszczelne zgodnie z IP69. Umożliwia to ich montaż w lokalizacjach, w których występuje bardzo wysokie prawdopodobieństwa niekorzystnego oddziaływania czynników atmosferycznych.

Szeroki wybór zamków i systemów kontroli dostępu

Szeroki wybór elektronicznych zamków, które mogą pracować w różnych systemach kontroli dostępu oraz mogą być otwierane za pomocą wielu rodzajów poświadczeń sprawia, że znalezienie rozwiązania dopasowanego nawet do bardzo nietypowych i mocno spersonalizowanych wymagań, nie stanowi najmniejszego problemu. Do wyboru są zarówno gotowe platformy, możliwe do błyskawicznego uruchomienia u klienta, jak i rozwiązania dedykowane, opracowane zgodnie ze specyfikacją inwestora i przygotowane zgodnie z jego wymaganiami. Dodatkowo w wielu przypadkach możliwe jest zintegrowanie systemów kontroli dostępu z innymi systemami automatyki domowej czy przemysłowej, które działają już na danym obiekcie. Zamki elektroniczne sprawdzają się idealnie nie tylko w małych czy średnich instalacjach, ale stanowią również znakomite rozwiązanie w dużych instalacjach rozproszonych obejmujących szereg budynków i infrastrukturę znajdującą się na bardzo rozległym terenie, często w znacznie oddalonych od siebie lokalizacjach.

 

Chcesz wiedzieć więcej?

Masz pytanie odnośnie zamków elektronicznych do drzwi z kontrolą dostępu?

Zapraszamy do skorzystania z formularza kontaktowego aby dowiedzieć się więcej. 

Nasi specjaliści udzielą zwrotnej informacji na wskazany przez Państwa kontakt mailowy lub telefoniczny, najszybciej jak to możliwe.

Zamki elektroniczne do drzwi z kontrolą dostępu