Zwory elektromagnetyczne – budowa, montaż i warianty

Zwory elektromagnetyczne to urządzenia umożliwiające wygodne zabezpieczenie drzwi. Zwory są często stosowane w systemach kontroli dostępu zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i w obiektach użyteczności publicznej w miejscach o dużym natężeniu ruchu. Brak ruchomych elementów zapewnia zwiększoną odporność na uszkodzenia mechaniczne zwór i sprawia, że nawet po wielu latach użytkowania, pracują one bez jakichkolwiek zakłóceń.

W jaki sposób działają zwory elektromagnetyczne?

Zwory elektromagnetyczne działają w podobny sposób jak elektrozaczepy rewersyjne tzn. blokują drzwi w momencie podania impulsu elektrycznego. Oznacza to, że w przypadku zaniku napięcia drzwi pozostają otwarte umożliwiając szybką i sprawną ewakuację osób, znajdujących się w danym pomieszczeniu lub budynku. Kolejną istotną zaletą zwór jest ich cicha praca. Obecnie na rynku można z łatwością znaleźć zwory odpowiednie do zastosowania na drzwiach drewnianych, profilowych (aluminiowych / PCV), stalowych i całoszklanych. Większość modeli jest wielonapięciowa (12 / 24 V), co zapewnia większą elastyczność i wygodę podczas ich użytkowania.

Dzięki wbudowanym diodom LED świecącym na czerwono lub zielono, można w każdej chwili sprawdzić stan przejścia. Sterowanie pracą zwory elektromagnetycznej jest możliwe poprzez czytniki biometryczne, czytniki zbliżeniowe, piloty i inne urządzenia stosowane w systemach kontroli dostępu. Ciekawym rozwiązaniem jest możliwość zastosowania specjalnego timera, umożliwiającego opóźnienie zaryglowania drzwi przez zworę od 0,5 do 25 sekund. Wówczas drzwi pozostają odblokowane przez nieco dłuższy przedział czasu, umożliwiając sprawne wejście lub wyjście z budynku/pomieszczenia osobom starszym, niepełnosprawnym czy poruszającym się na wózkach inwalidzkich.

Z jakich elementów składają się zwory elektromagnetyczne i jak mogą być montowane?

Zwory elektromagnetyczne - budowa i elementy

Kluczowym elementem każdej zwory elektromagnetycznej jest cewka, sterująca pracą urządzenia. Ważne, aby była ona w całości wykonana z miedzi, gdyż cewki wytwarzane ze stopów miedzi i aluminium, charakteryzują się słabszą siłą trzymającą. Dodatkowo każda zwora posiada obudowę pozbawioną ruchomych elementów, płaską płytkę montażową, umożliwiającą wygodne zamocowanie obudowy oraz blachę zaczepową. W opakowaniu zazwyczaj znajdziemy także podkładki, piny, śruby, nakrętki, tulejki oraz inne elementy montażowe.

Istnieje kilka sposobów montażu zwór elektromagnetycznych. W przypadku montażu wpuszczanego zwory nie są widoczne przy zamkniętych drzwiach. Ten rodzaj montażu stanowi idealne rozwiązanie w przypadku drzwi przesuwnych. Jednak w praktyce zwory elektromagnetyczne mogą być w ten sposób montowane również na drzwiach rozwiernych, zainstalowanych na zawiasach przykręcanych, wkręcanych lub wpuszczanych.  

Zwory elektromagnetyczne wpuszczane

Kolejną grupą są tzw. nożycowe zwory elektromagnetyczne dedykowane do drzwi wahadłowych otwieranych w obu kierunkach. Mogą być stosowane zarówno w drzwiach jednoskrzydłowych, jak i w drzwiach dwuskrzydłowych (pod warunkiem, że jedno ze skrzydeł pełni funkcję skrzydła biernego).

Zwory elektromagnetyczne nozycowe

Na rynku dostępne są również zwory elektromagnetyczne montowane nawierzchniowo. Z racji braku konieczności frezowania otworów w drzwiach / ościeżnicy, ich montaż jest dużo szybszy i łatwiejszy niż zwór wpuszczanych. Zwory montowane nawierzchniowo charakteryzują się także bardzo wysoką wytrzymałością i są niemal bezobsługowe.

Zwory elektromagnetyczne nawierzchniowe

Przy doborze blach zaczepowych i płytek montażowych należy wziąć pod uwagę nie tylko wymiary, i kształt danej zwory, ale także rodzaj i wymiary drzwi oraz samej ościeżnicy, a nawet sposób pracy skrzydła (otwierane do wewnątrz / na zewnątrz).

Jakie serie zwór elektromagnetycznych cieszą się największą popularnością?

Wśród znanych w całej Europie producentów zwór elektromagnetycznych, należy wyróżnić hiszpańską firmę Dorcas, która funkcjonuje na rynku od ponad pięćdziesięciu lat. Marka dba o wysoką jakość i niezawodność oferowanych produktów i rozwiązań. W tym celu założyła oraz stale rozwija własne centrum badawczo-rozwojowe, w którym opracowywane są najnowsze technologie. W przypadku większych zamówień istnieje możliwość spersonalizowania produktów i dopasowania ich pod konkretne oczekiwania danego klienta.

Seria M120 obejmuje zwory elektromagnetyczne o sile trzymającej 60 kg. Są one zasilane prądem stałym o napięciu 12V. Modele z tej serii są dedykowane do montażu nawierzchniowego i sprawdzają się idealnie w biurkach, szafkach i innych drzwiach meblowych.

Zwory elektromagnetyczne seria M120

Do serii M300 zaliczamy wielonapięciowe zwory elektromagnetyczne o sile trzymającej 180 kg. Występują one w wersjach przeznaczonych do montażu nawierzchniowego oraz do montażu wpuszczanego i są zasilane prądem stałym o napięciu 12/24V. Posiadają wejście umożliwiające monitorowanie stanu drzwi (zablokowane/odblokowane) oraz diodę LED sygnalizującą położenie drzwi.

Funkcję monitoringu oraz sygnalizację położenia skrzydła oferują także zwory elektromagnetyczne serii M600 o sile trzymającej 280 kg. Są one dedykowane do montażu nawierzchniowego i mogą być zasilane prądem stałym o napięciu 12/24V. Cechuje je także bardzo szeroki wybór wariantów, wśród których znajdują się modele z pamięcią oraz zwory z wodoszczelną obudową. Ich rozwinięcie stanowi seria M1200 oferująca identyczne właściwości, przy czym zwory z tej serii mają siłę trzymającą wynoszącą 500 kg.

Zwory elektromagnetyczne serie M600 i M1200

W przypadku drzwi wahadłowych idealne rozwiązanie stanowią wielonapięciowe zwory z serii M1500X i M2500X zasilane prądem stałym o napięciu 12/24V. Ich siła trzymająca wynosi odpowiednio 750 kg i 1200 kg. Modele z obu tych serii posiadają funkcję monitoringu stanu i położenia drzwi oraz możliwość ustawienia dłuższego czasu na otwarcie drzwi, po którym nastąpi ich zablokowanie.

Zwory elektromagnetyczne serie M1500 i M2500

Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest wielonapięciowa zwora elektromagnetyczna Profast, wyposażona we wpuszczaną klamkę oraz charakteryzująca się ergonomicznym designem i wysoką siłą trzymającą 300 / 600 kg.

Wstępnie zmontowany profil zwory składa się z dwóch części. Jego jedna część jest przeznaczona do montażu na krawędzi skrzydła, a druga na ościeżnicy. Obie części muszą zostać zainstalowane równolegle do siebie, aby zapewnić prawidłowe zamykanie skrzydła drzwi. Model Profast jest odpowiedni do zastosowania na drzwiach drewnianych, metalowych i całoszklanych. Z racji atrakcyjnego designu, posiadanych właściwości i oferowanych funkcjonalności, zwora elektromagnetyczna Profast jest odpowiednia do zastosowania w biurach, obiektach handlowych, usługowych oraz innych obiektach użyteczności publicznej zarówno w drzwiach zewnętrznych, jak i wewnętrznych.  

Chcesz wiedzieć więcej?

Masz pytanie odnośnie zwór elektromagnetycznych?

Zapraszamy do skorzystania z formularza kontaktowego aby dowiedzieć się więcej. 

Nasi specjaliści udzielą zwrotnej informacji na wskazany przez Państwa kontakt mailowy lub telefoniczny, najszybciej jak to możliwe.

Elektrozaczepy