Trzymacze drzwiowe - sposób działania i warianty montażu

Trzymacze drzwiowe - budowa, zastosowanie i montaż

Trzymacze drzwiowe to proste i wygodne w użytkowaniu urządzenia działające w oparciu o elektromagnes, który po dostarczeniu zasilania wytwarza pole elektromagnetyczne i utrzymuje drzwi w pozycji otwartej. Dzięki temu zapewniają one wszystkim osobom swobodny dostęp do poszczególnych przejść, stref oraz pomieszczeń.

W jaki sposób działają trzymacze drzwiowe?

Zamknięcie drzwi wyposażonych w trzymacz drzwiowy następuje w momencie odcięcia zasilania. Taka sytuacja może mieć miejsce w wyniku wykrycia przez czujniki pożarowe dymu i pojawienia się zagrożenia pożarowego lub innej awarii na obiekcie. Wówczas zamknięte drzwi tworzą przegrodę, zabezpieczającą przed przedostawaniem się ognia lub dymu do kolejnych korytarzy, przejść, stref i pomieszczeń. Co równie ważne w razie potrzeby, drzwi można w każdej chwili zamknąć ręcznie bez aktywowania alarmu przeciwpożarowego po naciśnięciu przycisku zwalniającego, znajdującego się na obudowie trzymacza drzwiowego.

Trzymacze drzwiowe - przycisk zwalniajacy

Gdzie stosuje się trzymacze drzwiowe?

Z racji sposobu działania i oferowanych funkcjonalności, trzymacze drzwiowe są często stosowane w drzwiach dymoszczelnych i/lub przeciwpożarowych, znajdujących się na drogach ewakuacyjnych w obiektach użyteczności publicznej.

Trzymacze drzwiowe - budowa

Z jakich elementów składa się trzymacz drzwiowy i w jaki sposób można go zamontować?

Każdy trzymacz drzwiowy składa się z dwóch integralnych elementów: obudowy z elektromagnesem, która montowana jest do ściany lub do podłogi oraz jarzma, instalowanego na skrzydle drzwiowym w odległości co najmniej 150 mm od górnej lub dolnej krawędzi zamykającej.

Trzymacz drzwiowy montowany do ściany
 

Trzymacze drzwiowe - montaz do sciany

Trzymacz drzwiowy montowany do podłogi
 

Trzymacze drzwiowe - montaz podlogowy

Trzymacze drzwiowe w ofercie NOVET

Warto podkreślić, że trzymacze drzwiowe charakteryzują się niskim poborem prądu, a ponadto posiadają wytrzymałą obudowę i atrakcyjny design. Oferowane przez NOVET trzymacze drzwiowe mogą być zasilane prądem stałym o napięciu 24 V / 48 V. Różnią się wymiarami, siłą trzymającą, zużyciem prądu i sposobem montażu. Ich właściwości potwierdzają certyfikaty zgodności z wymogami europejskiej normy EN 1155:1997+A1:2002+AC:2006 oraz francuskiej normy NFS 61937.

Trzymacze drzwiowe - RT55 i RS55

Oba modele trzymaczy drzwiowych charakteryzują się siłą trzymającą 55 kg. Model RT55 posiada obudowę w wykończeniu w kolorze srebrnym, białym oraz czarnym. Z kolei trzymacz drzwiowy RS55 jest całkowicie wykonany ze stali i dedykowany do zastosowania w miejscach, w których drzwi pracują z bardzo dużą intensywnością oraz zachodzi prawdopodobieństwo ich niewłaściwego użytkowania. Model RS55 występuje w wykończeniu w kolorze czarnym i białym.

Hiszpańska marka Dorcas

Producentem obu modeli trzymaczy drzwiowych jest hiszpańska marka Dorcas, znana także z wytwarzania wysokiej jakości elektrozaczepów, zamykaczy drzwiowych, zwór elektromagnetycznych oraz rozwiązań kontroli dostępu. Firma została założona w 1971 roku w miejscowości Siete Aguas w pobliżu Walencji. Od ponad pięćdziesięciu lat rozwija wachlarz oferowanych produktów, stale je udoskonalając. Firma posiada własne centrum rozwojowo-badawcze, które zajmuje się projektowaniem nowych rozwiązań. W efekcie marka Dorcas posiada obecnie w swojej ofercie ponad 5000 wariantów elektrozaczepów, a jej produkty można spotkać nie tylko w Europie, ale także w innych częściach świata, między innymi w Azji i na Bliskim Wschodzie. Na terenie Polski wyłącznym i oficjalnym dystrybutorem produktów marki Dorcas jest firma NOVET Spółka z o.o.

Chcesz wiedzieć więcej?

Masz pytania odnośnie trzymaczy drzwiowych?

Zapraszamy do skorzystania z formularza kontaktowego aby dowiedzieć się więcej. 

Nasi specjaliści udzielą zwrotnej informacji na wskazany przez Państwa kontakt mailowy lub telefoniczny, najszybciej jak to możliwe.

Elektrozaczepy