Konkurs Dobry Design 2023 – system do drzwi przesuwno-obrotowych ERGON

System Ergon w konkursie Dobry Design

Ergon to innowacyjny system do drzwi przesuwno-obrotowych umożliwiający zmniejszenie miejsca, jakie zajmują otwarte drzwi i uzyskanie dzięki temu większej swobody komunikacji oraz przestrzeni do wykorzystania. Sposób działania systemu sprawia, że pozwala on wyeliminować problemy związane z utrudnionym dostępem do wielu miejsc w danym pomieszczeniu. Jego funkcjonalność i właściwości sprawiły, że system został zgłoszony do konkursu Dobry Design 2023.

Jakie korzyści zapewnia system do drzwi przesuwno-obrotowych Ergon?

Po zamontowaniu drzwi w oparciu o system Ergon, można uzyskać do 50% więcej dostępnej przestrzeni, gdyż otwierają się one w obie strony (zależnie od potrzeb i preferencji na zewnątrz lub do wewnątrz pomieszczenia) ruchem przesuwno-obrotowym. Obustronny kierunek otwierania drzwi ułatwia przemieszczanie się dzieci, osób starszych, schorowanych i niepełnosprawnych, poruszających się na wózkach inwalidzkich, a także umożliwia szybkie opuszczenie pomieszczenia w razie nagłej konieczności. Co równie ważne komponenty systemu sprawiają, że czynność otwarcia drzwi nie wymaga użycia takiej ilości siły, jak w przypadku drzwi rozwiernych, zamontowanych na zawiasach.

W jakich budynkach i pomieszczeniach stosowane są drzwi przesuwno-obrotowe?

Z racji oferowanych możliwości system do drzwi przesuwno-obrotowych Ergon znakomicie sprawdza się w domach oraz mieszkaniach, zarówno w mikrokawalerkach, jak i w luksusowych apartamentach, składających się z dużej ilości pokoi, zwłaszcza jeśli niektóre z pomieszczeń charakteryzują się niewielką dostępną przestrzenią lub ograniczoną powierzchnią użytkową. W budynkach mieszkalnych przykładami takich pomieszczeń mogą być na przykład sypialnie, garderoby, łazienki, toalety czy aneksy kuchenne. System Ergon stanowi także idealne rozwiązanie w obiektach użyteczności publicznej, takich jak szpitale, sanatoria, domy opieki, ośrodki zdrowia, przychodnie itp.

Drzwi z systemem Ergon

Ilość dodatkowego miejsca uzyskanego dzięki zastosowaniu systemu Ergon można oszacować już na etapie projektowania. Co więcej w porównaniu z kasetami drzwiowymi, montaż drzwi przesuwno-obrotowych w oparciu o system Ergon nie wymaga wykonywania żadnych dodatkowych prac w ścianie, dzięki czemu odbywa się szybciej oraz stanowi znacznie bardziej ekonomiczne rozwiązanie. O wysokiej jakości komponentach systemu najlepiej świadczy fakt, że został on przetestowany na 100 000 cykli wg normy EN 1191:2000 w laboratorium CATAS, które specjalizuje się w certyfikowaniu produktów branży drewnianej i meblarskiej.

System do drzwi przesuwno-obrotowych Ergon - trzy warianty do wyboru

System do drzwi przesuwno-obrotowych Ergon występuje w trzech wariantach:

  • z prętem łączącym umieszczonym wewnątrz ościeżnicy o grubości od 30 do 40 mm (Ergon T.E. Slim);
  • z prętem łączącym umieszczonym wewnątrz ościeżnicy o grubości 50 mm (Ergon T.E.);
  • z prętem łączącym umieszczonym wewnątrz skrzydła (Ergon S40).

Ponadto do wyboru są trzy rodzaje ramion: podstawowe, krótkie i długie. Wybór ramienia jest uzależniony od szerokości otworu w ścianie i wysokości skrzydła. Im szerszy otwór tym dłuższe ramię należy zastosować. Same skrzydło drzwi można zamontować symetrycznie względem grubości ściany lub bliżej jednej z płaszczyzn ściany, uzyskując efekt zlicowania. Zależnie od wersji system Ergon może być zastosowany na drzwiach płycinowych, drzwiach wykonanych z litego drewna lub na drzwiach z przeszkleniami.

Bez względu na wybrany wariant systemu, z racji minimalistycznego designu poszczególnych elementów oraz starannego ich wykończenia, zamontowane za jego pomocą drzwi, znakomicie prezentują się we wszystkich wnętrzach zaaranżowanych w nowoczesnym stylu. Możliwość otwierania skrzydła drzwi w obu kierunkach oznacza nie tylko oszczędność miejsca, ale stanowi również odpowiedź na problemy związane z pokonywaniem barier konstrukcyjnych. Dlatego też system do drzwi przesuwno-obrotowych Ergon został opatentowany przez producenta - włoską firmę Celegon, specjalizującą się w nowoczesnych rozwiązaniach dla branży drzwiowej i meblarskiej.

Zestaw Soft Opening do systemu Ergon

Drzwi z systemem przesuwno-obrotowym można wyposażyć w szereg praktycznych akcesoriów, które dostępne są na osobne zamówienie. Jednym z nich jest zestaw Soft Opening, który umożliwia delikatne otwieranie drzwi, spowalniając ruch skrzydła w ostatniej fazie otwierania. Sposób działania okucia sprawia, że zabezpiecza ono również przed trzaskaniem drzwiami, chroniąc skrzydło przed uszkodzeniami mechanicznymi. W rezultacie zachowuje ono swoje właściwości oraz atrakcyjny wygląd nawet po upływie wielu lat.

Drzwi z systemem przesuwno-obrotowym Ergon

Rozwiązania do drzwi dwuskrzydłowych

System do drzwi przesuwno-obrotowych Ergon można zastosować nie tylko na drzwiach jednoskrzydłowych, ale także na drzwiach dwuskrzydłowych. W tym celu należy użyć specjalnego zestawu, w skład którego wchodzą takie elementy jak: łącznik szyn, przedłużka osłony szyny, przedłużka szyny, gniazda śrub osłony oraz śruby. Kolejnym ciekawym rozwiązaniem do drzwi dwuskrzydłowych jest magnetyczny kantrygiel Push&Go Evo, dedykowany do zastosowania na skrzydle biernym. Zastępuje on powszechnie stosowaną zasuwę czołową, której użycie nie zawsze jest wygodne.

Dzięki zastosowaniu kantrygla Push&Go Evo w celu otwarcia biernego skrzydła drzwi dwuskrzydłowych, wystarczy jedynie naciśnięcie przycisku. Ponowne zaryglowanie biernego skrzydła następuje automatycznie po zamknięciu drzwi. Z racji oferowanych funkcjonalności tego rodzaju rozwiązanie doskonale sprawdza się w miejscach, w których konieczne jest częste zamykanie i otwieranie biernego skrzydła drzwi dwuskrzydłowych, zwłaszcza jeśli ze względów bezpieczeństwa czynność ta musi być wykonywana szybko i sprawnie (szpitale, przychodnie, ośrodki opieki, domy starców, sanatoria, szkoły).   

Brak konieczności używania siły fizycznej do otwierania skrzydła biernego wpisuje się w zasady projektowania bez barier, gdyż ułatwia korzystanie z drzwi dwuskrzydłowych dzieciom, osobom starszym, schorowanym i niepełnosprawnym, którzy poruszają się na wózkach inwalidzkich. Możliwość wygodnego otwierania zarówno skrzydła biernego, jak i czynnego odgrywa również istotne znaczenie w przypadku konieczności wniesienia do danego pomieszczenia mebli oraz przedmiotów o ponadgabarytowych rozmiarach.           

System przesuwno-obrotowy Ergon

System Ergon w konkursie Dobry Design 2023

Atrakcyjny design, sposób działania oraz właściwości systemu do drzwi przesuwno-obrotowych Ergon sprawiły, że został on zgłoszony do konkursu Dobry Design 2023, którego organizatorem jest Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości. Lista zwycięzców konkursu zostanie ogłoszona na uroczystej gali podczas święta architektury i designu 4 Design Days, które odbędzie się w dniach 26-29 stycznia 2023 w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

Wydarzenie 4 Design Days jest podzielone na dni otwarte oraz dni dla biznesu. Jego program obejmuje panele dyskusyjne poświęcone architekturze, designowi oraz nowoczesnym technologiom. Wśród zaproszonych prelegentów znaleźli się zarówno goście z Polski, jak i z zagranicy tacy jak między innymi: Nicholas Baker, Tom Bensari, Alberto Ghirardello, Agnieszka Kalinowska-Sołtys, Janusz Komurkiewicz, Robert Konieczny, Ewa Kuryłowicz, Jörg Lesser, Przemo Łukasik, Rainer Mahlamäki, Ulrich Müller oraz Szymon Wojciechowski.

Prelegenci będą dyskutować na temat czynników kreujących międzynarodowe trendy w projektowaniu i architekturze. Oprócz wysłuchania ciekawych wykładów i wzięcia udziału w dyskusjach, goście 4 Design Days będą mogli również odwiedzić wystawę designerskich produktów. Tegoroczna edycja wydarzenia odbędzie się pod hasłem TOGETHER 4 HUMANITY.