Argo 3.5 – aktualizacja oprogramowania do zarządzania dostępem

Bezpłatna aplikacja Argo służąca do zarządzania dostępem w budynkach mieszkalnych oraz w niewielkich obiektach użyteczności publicznej, takich jak m.in. pensjonaty, sklepy, punkty usługowe, przychodnie i gabinety lekarskie, jest już dostępna do pobrania w nowej wersji z popularnych platform App Store i Google Play. Posiada interfejs w niemal 30 językach, w tym także w języku polskim. Obsługa aplikacji jest intuicyjna, a oferowane przez nią funkcjonalności są stale rozwijane w oparciu o zgłaszane przez użytkowników potrzeby i wymagania. Komunikacja pomiędzy smartfonami z Argo, a urządzeniami kontroli dostępu odbywa się przy użyciu technologii Bluetooth Low Energy (BLE).

Zdalne zarządzanie zamkiem

Aplikacja Argo w wersji 3.5 umożliwia administratorowi zarządzanie prawami dostępu maksymalnie 300 użytkowników. Dzięki urządzeniu o nazwie Smart Gateway, istnieje możliwość zdalnego zarządzania pracą wybranego zamka i monitorowania jego aktywności pod kątem zdarzeń, takich jak np. przyznanie dostępu, odmowa dostępu, próba uzyskania nieautoryzowanego dostępu przez danego użytkownika itp.

Administrator posiada wgląd w 1000 ostatnich zdarzeń, które może pobrać w formie raportu, a następnie przesłać go mailem lub przeglądać na komputerze. Kolejnym praktycznym rozwiązaniem jest możliwość wybrania i skonfigurowania Trybu Przejścia (tzw. Trybu Biurowego) na wybranym zamku, dzięki czemu wszystkie osoby uzyskują dostęp do danego budynku lub pomieszczenia w konkretnych dniach i godzinach. Następnie zamek powraca do pracy w swoim standardowym trybie, zabezpieczając drzwi przed nieuprawnionym dostępem.

Zaproszenia

Kolejną ciekawą funkcjonalnością są tzw. Zaproszenia (Invitations). Administrator tworzy je ustalając ich ważność, a następnie przesyła użytkownikowi, który zyskuje dzięki temu dostęp do danych drzwi w ściśle określonym przedziale czasu. Kod zaproszenia można przesłać nie tylko przez sms, ale także poprzez e-mail oraz popularne aplikacje do komunikacji jak na przykład WhatsApp. Taka funkcjonalność stanowi praktyczne rozwiązanie dla osób wynajmujących gościom apartamenty w miejscowościach atrakcyjnych pod względem turystycznym lub centrach dużych miast. Każde zaproszenie może być wygenerowane wyłącznie jednorazowo i nie może być modyfikowane. Jeśli trzeba w nim coś zmienić, należy anulować poprzednie zaproszenie i utworzyć nowe. Nie istnieją ograniczenia w ilości zaproszeń, jakie może wygenerować administrator, a ponadto tworzenie zaproszeń i przesyłanie ich gościom nie wymaga ponoszenia jakichkolwiek kosztów.

Wymierne korzyści dla właściciela mieszkania lub apartamentu na wynajem

Dzięki zaproszeniom właściciel danego mieszkania lub apartamentu nie musi spotykać się z gościem w danym obiekcie i przekazywać mu klucze mechaniczne. Wystarczy, że prześle mu kod zaproszenia w dniu jego planowanego przyjazdu. W ten sposób może wygodnie zarządzać wieloma apartamentami położonymi w różnych miejscowościach, regionach, a nawet krajach. Jeśli z jakichkolwiek powodów gość zdecyduje się przedłużyć swój pobyt lub przyjedzie na miejsce wcześniej, właściciel generuje nowy kod zaproszenia, uprawniający do otwierania drzwi.

Co więcej istnieje możliwość spersonalizowania treści wiadomości dostarczanej użytkownikowi wraz z zaproszeniem. Może ona zawierać na przykład wskazówki ułatwiające dotarcie do danego mieszkania, informacje o zasadach pobytu w apartamencie, lokalizacji miejsca parkingowego, udogodnieniach w budynku lub jego okolicy itp.      

Wygodne zarządzanie pracą urządzeń kontroli dostępu

Aplikacja Argo umożliwia zarządzanie pracą wielu urządzeń kontroli dostępu takich jak między innymi: elektroniczne klamki MA1A Smart / Aries Smart, elektroniczne wkładki Libra LE60 Smart, czytniki uwierzytelniające 1NCA Smart, zamki drzwiowe Multiblindo Smart / x1R Smart, zamki szafkowe Smart Locker oraz inteligentne przekaźniki Smart Relay. Oprócz aplikacji Argo zainstalowanej na smartfonach z systemem Android / iOS lub inteligentnych zegarkach marki Apple, w celu uwierzytelnienia użytkownicy mogą korzystać z takich poświadczeń jak: karty zbliżeniowe MIFARE / DESFire (ISEO zaleca stosowanie kart Mifare DESFire EV2 2K), opaski / tagi RFID. Z kolei w przypadku użycia czytników biometrycznych lub czytników z klawiaturą, autoryzacja jest możliwa również za pomocą kodu PIN lub odcisku palca.­­­

­­

Przy użyciu czytników uwierzytelniających 1NCA Smart i/lub inteligentnych przekaźników Smart Relay można sterować nie tylko pracą drzwi, ale także bram automatycznych, bram garażowych, bram przesuwnych, bramek obrotowych, szlabanów parkingowych itp.  

Przykładowa instalacja w budynku mieszkalnym

 

Przykładowa instalacja w budynku biurowym

Zaawansowane zabezpieczenia i sprawdzone algorytmy szyfrujące

Komunikacja pomiędzy smartfonem, inteligentnym przekaźnikiem, czytnikiem, a zamkiem lub innym urządzeniem kontroli dostępu jest zawsze zakodowana przy wykorzystaniu 128-bitowego klucza AES-128 (Advanced Encryption Standard), który stanowi obecnie jeden z najtrudniejszych do złamania oraz najbardziej złożonych szyfrów blokowych. 128-bitowy klucz AES będący kluczem sesji jest generowany przy użyciu algorytmu Krzywych Eliptycznych Diffiego-Hellmana (DHEC). Jest to skutecznie działająca metoda bezpiecznej wymiany kluczy kryptograficznych poprzez kanał publiczny.

Podczas komunikacji pomiędzy każdym smartfonem i zamkiem, generowany jest „klucz sesji AES”, ważny jedynie w czasie trwania komunikacji. W momencie jej zakończenia, na przykład po wyjściu z Trybu Programowania lub otwarciu drzwi, taki klucz sesji wygasa, a po ponownym nawiązaniu komunikacji tworzy się całkowicie nowy klucz sesji, który jest zawsze generowany przez algorytm DHEC. Zastosowana technologia wyklucza ryzyko ataku kryptograficznego realizowanego przy użyciu metody „man in the middle”. Dodatkowo każdorazowo podczas komunikacji pomiędzy smartfonem i urządzeniem kontroli dostępu, wykorzystywany w danej sesji klucz AES jest generowany w sposób losowy poprzez zaawansowany algorytm, certyfikowany przez amerykański Narodowy Instytut Standaryzacji i Technologii (NIST). Oznacza to, że wybór generowanych numerów jest całkowicie losowy.

Aby zapobiec atakom typu „brute force”, Aplikacja Argo wykorzystuje algorytm kar. Po 15 następujących bezpośrednio po sobie odmowach dostępu wynikających z wprowadzenia nieprawidłowego kodu pin lub użycia nieważnej karty / odcisku palca / smartfona nieposiadającego uprawnień, zamek blokuje możliwość uwierzytelnienia przez 5 minut. Po 5 minutach blokady, jeśli wprowadzony zostanie prawidłowy kod pin lub użyte zostanie ważne poświadczenie, zamek wznowi działanie. Jednak jeśli ponownie wprowadzony zostanie nieprawidłowy kod pin lub pięciokrotnie użyte zostanie nieważne poświadczenie, zamek zablokuje możliwość uwierzytelnienia przez kolejnych 5 minut itd. W niektórych urządzeniach zostały zastosowane również dodatkowe rozwiązania zapobiegające próbom obejścia zabezpieczeń. Przykładowo w przypadku czytników biometrycznych niemożliwe jest uwierzytelnienie przy użyciu kopii odcisku palca, wykonanej na materiale silikonowym, gumowym, na papierze, na błonie fotograficznej lub przy użyciu żelu. Przed tego rodzaju manipulacją chroni specjalny czujnik pojemnościowy oraz technologia wykorzystująca właściwości światła podczerwonego.

Stale rozwijana i aktualizowana aplikacja

Wygoda i elastyczność w zarządzaniu dostępem w połączeniu z wysokim poziomem zabezpieczeń, wynikającym z zastosowania certyfikowanych rozwiązań i urządzeń sprawia, że platforma Argo cieszy się rosnącą popularnością oraz zyskuje kolejnych użytkowników. Ich opinie oraz uwagi są uwzględniane przez zespół programistów, pracujący nad ciągłym udoskonalaniem aplikacji i dodawaniem kolejnych funkcjonalności. Gdy tylko dostępna jest nowa aktualizacja oprogramowania, na ekranie smartfona pojawia się stosowne powiadomienie.

Aktualizację można pobrać i zainstalować od razu lub odłożyć przeprowadzenie procedury na później. Warto zaznaczyć, że zarówno pobranie aplikacji, jak i jej aktualizowanie jest bezpłatne.     

Zrealizowane projekty na całym świecie

Instalacje wykorzystujące urządzenia kontroli dostępu marki ISEO i oprogramowanie Argo działają z powodzeniem nie tylko w Europie, ale także na innych kontynentach. Przykładowo w Azji na nowoczesnym osiedlu o nazwie Lake Villa w prowincji Henan w budynkach mieszkalnych zamontowano drzwi przeciwwłamaniowe z zamkami serii x1R Smart. Ich obsługa odbywa się przy użyciu smartfonów z zainstalowaną aplikacją Argo, kart / tagów RFID oraz czytników z klawiaturą. Dodatkowo same zamki zostały wyposażone we wkładki mechaniczne marki ISEO. Charakteryzują się one bardzo wysokim poziomem ochrony przed atakami metodą lockpickingu / bumpingu i posiadają zabezpieczenia przeciwprzewierceniowe. Antywłamaniowe właściwości wkładek i zamków x1R Smart potwierdzają certyfikaty zgodności z wymogami europejskich norm.

System kontroli dostępu działający w oparciu o aplikację Argo został także wdrożony w pensjonacie agroturystycznym Heinshof położonym w miejscowości Egestorf nieopodal Parku Narodowego Lüneburger Heide. W drzwiach znajdujących się na terenie obiektu zastosowano sterowane elektronicznie wkładki modułowe Libra Smart LE60. Po przyjeździe do ośrodka, goście otrzymują poświadczenia obowiązujące wyłącznie na czas pobytu. Ponadto z aplikacji Argo korzystają także pracownicy obiektu, którzy posiadają prawa dostępu wyłącznie do wybranych przestrzeni i pomieszczeń w ściśle określonych dniach i godzinach, zgodnie z wykonywanymi obowiązkami. Przykładowo technicy i pracownicy ekip remontowych otrzymują uprawnienia obowiązujące tymczasowo, wyłącznie na czas wykonywania przeglądów lub napraw. 

Chcesz wiedzieć więcej?

Masz pytanie odnośnie aplikacji Argo?

Zapraszamy do skorzystania z formularza kontaktowego aby dowiedzieć się więcej. 

Nasi specjaliści udzielą zwrotnej informacji na wskazany przez Państwa kontakt mailowy lub telefoniczny, najszybciej jak to możliwe.