Kontrola dostępu

Systemy kontroli dostępu, Kontrola dostępu w pomieszczeniach, domach, obiektach przestrzeni publicznej | NOVET.EU

Systemy kontroli dostępu to grupa powiązanych ze sobą urządzeń elektronicznych oraz mechanicznych, umożliwiających poszczególnym osobom dostęp do wybranych budynków, stref i pomieszczeń w ściśle określonym czasie. Konfigurację urządzeń działających w ramach takich systemów można dowolnie zmieniać w zależności od aktualnych potrzeb oraz preferencji. Zarządzanie dostępem za pomocą systemów kontroli dostępu jest łatwe i wygodne oraz pozwala monitorować sytuację w poszczególnych budynkach i pomieszczeniach nawet w przypadku bardzo dużej sieci obiektów rozproszonych na rozległym terenie.

Na stronie
Kontrola dostępu w domach typu smart home | NOVET.EU

Domy inteligentne (Smart home)

W XXI wieku inteligentne domy typu smart home stają się powoli standardem, gdyż oferują szereg udogodnień, gwarantujących nie tylko komfort, ale także podnoszących poziom bezpieczeństwa. Oprócz wygodnego zarządzania pracą urządzeń w…
Kontrola dostępu w pensjonatach i domkach letniskowych | NOVET

Pensjonaty

Wygodny oraz bezpieczny system kontroli dostępu stanowi niezwykle istotny element wyposażenia każdego nowoczesnego pensjonatu umożliwiając efektywne zarządzanie obiektem noclegowym oraz zapewniając gościom wygodny dostęp do pokoi o każdej porze dnia …
Systemy kontroli dostępu w firmach | NOVET.EU

Sklepy i usługi (retail)

Branża handlu detalicznego (retail) i usług na co dzień korzysta z wielu nowoczesnych rozwiązań cyfrowych w tym także zarządzania kontrolą dostępu. Ułatwia to planowanie dostaw, organizowanie pracy personelu oraz zapewnia wyższy poziom…
Rozwiązania kontroli dostępu dla przestrzeni biurowych | NOVET.E

Co-working

Współdzielone przestrzenie biurowe to nowoczesne rozwiązanie, stanowiące coraz częściej spotykany element organizacji przestrzeni wspólnych w wielkomiejskich biurowcach. Z każdym rokiem na całym świecie rośnie popularność i znaczenie…
Systemy kontroli dostępu w inteligentnych biurach | NOVET.EU

Smart office

Smart office to anglojęzyczne określenie inteligentnego biura. Obejmuje ono nie tylko sposób organizacji przestrzeni, ale także wyposażenie i aranżację wnętrza oraz rozwiązania umożliwiające wydajne, a przede wszystkim bezpieczne zarządzanie…
Systemy kontroli dostępu w przestrzeni wspólnej | NOVET.EU

Co-living

Co-living to idea tworzenia wspólnych przestrzeni, z których na co dzień korzystają mieszkańcy akademików, apartamentów na wynajem czy hosteli, ale także pracownicy korporacji i start-upów oraz właściciele…
Kontrola dostępu w centrach konferencyjcych | NOVET.EU

Centra konferencyjne

Centra konferencyjne i szkoleniowe znajdują się najczęściej w obiektach, które składają się z dużej ilości pomieszczeń oraz obejmują liczne przestrzenie wspólne (sale konferencyjne, salony klubowe, bary, restauracje, parkingi,…
System kontroli w firmie | NOVET.EU

Budynki firmowe

Budynki firmowe stanowią szczególną grupę obiektów, łączących funkcje reprezentacyjne z usługowymi. Oznacza to, że korzystają z nich zarówno użytkownicy stali (pracownicy, technicy, personel sprzątający), jak i rotujący…
Kontrola dostępu w lokalu i apartamentach na wynajem | NOVET.EU

Apartamenty na wynajem

Apartamenty na wynajem cieszą się obecnie dużą popularnością zarówno wśród osób zainteresowanych najmem krótkoterminowym, jak i długoterminowym. Są one zlokalizowane nie tylko w miejscowościach atrakcyjnych turystycznie,…
Kontrola dostępu w obiektach B&B | NOVET.EU

B&B

Obiekty noclegowe typu Bed & Breakfast (B&B) należą do najczęściej wybieranych miejsc zakwaterowania i można znaleźć je w interesujących pod względem turystycznym regionach w całej Europie. Coraz częściej spotyka się je również na…
Hotelowy system kontroli dostępu dla gości i personelu | NOVET.E

Hotele

Hotele to obiekty noclegowe posiadające zwykle od kilkunastu do nawet kilkuset pokoi, które muszą być w każdej chwili przygotowane na przyjęcie potencjalnych gości. Zarządzanie taką bazą noclegową w klasyczny sposób wymaga prowadzenia…
Systemy kontroli dostępu w infrastrukturze transportowej | NOVET

Obiekty infrastruktury transportowej

Obiekty infrastruktury transportowej takie jak między innymi dworce autobusowe i kolejowe, lotniska, porty rzeczne i morskie, autostrady, mosty, tunele oraz punkty obsługi podróżnych (MOP) stanowią element infrastruktury krytycznej o…
Systemy kontroli dostępu dla wodociągów i kanalizacji | NOVET.EU

Wodociągi i kanalizacja

Zarówno wodociągi, jak i kanalizacja to krytyczne elementy infrastruktury decydujące o bezpieczeństwie mieszkańców danej miejscowości, regionu czy kraju. Ich prawidłowe funkcjonowane jest także konieczne dla zapewnienia ciągłości…
Systemy kontroli dostępu w energetyce | NOVET.EU

Energetyka

Energetyka stanowi strategiczną branżę, która pełni kluczową rolę w prawidłowym funkcjonowaniu gospodarki oraz infrastruktury całego kraju. Przedsiębiorstwa zajmujące się dostarczaniem oraz przesyłem energii posiadają zwykle budynki, obiekty…
Kontrola dostępu w Telekomach i Centrach danych | NOVET.EU

Telekomy i centra danych

Telekomy i centra danych stanowią newralgiczny element infrastruktury krytycznej, która jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania całej gospodarki. W celu realizacji zadań związanych z ochroną, konserwacją i modernizacją masztów…
System kontroli dostępu w banku | NOVET.EU

Banki

Banki to obiekty użyteczności publicznej, w których konieczne jest zapewnienie najwyższego poziomu bezpieczeństwa zarówno pracownikom, jak i klientom. Dodatkowo banki przechowują aktywa i dokumenty, które również muszą…
Systemy kontroli dostępu w obiektach przemysłowych | NOVET.EU

Obiekty przemysłowe

Obiekty przemysłowe obejmują wszystkie rodzaje budynków, w których prowadzona jest działalność przemysłowa. Z racji wysokich wymagań w zakresie zastosowanych zabezpieczeń oraz konieczności zapewnienia pełnej kontroli w czasie…
Kontrola dostępu w centrach logistycznych | NOVET.EU

Centra logistyczne

Centra logistyczne pełnią kluczową rolę w zapewnieniu prawidłowego funkcjonowania łańcucha dostaw i całej gospodarki. Bezpieczny i niezawodnie działający system kontroli dostępu stanowi niezbędny element wyposażenia takich obiektów.…
Kontrola dostępu w centrach wystawienniczych

Centra wystawiennicze

Centra wystawiennicze pełnią istotną rolę w zakresie promocji, umożliwiając nawiązywanie kontaktów oraz wymianę doświadczeń, co sprzyja rozwojowi gospodarki oraz promocji kultury. Zwykle personel tego typu obiektów składa się…
Kontrola dostępu w Administracji Rządowej | NOVET.EU

Administracja rządowa

Obiekty należące do administracji rządowej są rozproszone na terenie całego kraju, a z racji funkcji, jakie pełnią muszą posiadać pewne i skuteczne zabezpieczenia. Jednocześnie zastosowany w nich system kontroli dostępu musi być wygodny w codziennym …
Systemy kontroli dostępu w halach sportowych i stadionach

Hale sportowe i stadiony

Zarówno hale sportowe, jak i stadiony to obiekty obejmujące dużą ilość wejść i pomieszczeń, które należy w odpowiedni sposób zabezpieczyć stosując niezawodny oraz łatwy do spersonalizowania system kontroli dostępu. Zwykle…
Kontrola dostępu w obiektach oświatowych i muzeach | NOVET.EU

Obiekty oświatowe i muzea

Zarówno w placówkach oświatowych (uczelnie, szkoły, biblioteki), jak i w muzeach czy w galeriach sztuki system kontroli dostępu pełni bardzo ważną rolę, gdyż umożliwia wygodne i bezpieczne zarządzanie przestrzenią wspólną,…
System kontroli dostępu w strefach zagrożenia wybuchem | NOVET.E

Strefy zagrożenia wybuchem

Strefy zagrożenia wybuchem występują na wielu obszarach, gdzie prowadzona jest działalność produkcyjna, przetwórcza i wydobywcza oraz w wielu obiektach przemysłowych, takich jak na przykład rafinerie, platformy wiertnicze, zakłady chemiczne,…
Kontrola dostępu w szpitalach i laboratoriach | NOVET.EU

Szpitale i laboratoria

Szpitale i laboratoria to obiekty w których niezawodny, sprawdzony i bezpieczny system kontroli dostępu stanowi konieczność. W takiej roli najlepiej sprawdzi się dedykowany system opracowany w oparciu o analizę potrzeb wynikających z…

Systemy kontroli dostępu - zastosowanie

Rozwiązania z zakresu kontroli dostępu są dedykowane do zastosowania nie tylko w inteligentnych domach czy nowoczesnych mieszkaniach, ale także do administrowania przestrzenią wspólną w obiektach typu co-living / co-working, akademikach, hotelach, hostelach, centrach konferencyjnych oraz do zarządzania dostępem w apartamentach na wynajem, biurach, obiektach przemysłowych oraz w obiektach użyteczności publicznej.

Idealne rozwiązanie w obiektach infrastruktury krytycznej

Systemy kontroli dostępu budowane w oparciu o specyfikację, potrzeby i wymagania klienta idealnie sprawdzają się w obiektach infrastruktury krytycznej takich jak: elektrownie konwencjonalne, wiatrowe i hydroelektrownie, obiekty infrastruktury transportowej: dworce autobusowe i kolejowe, lotniska, porty rzeczne i morskie, autostrady, mosty, tunele, punkty obsługi podróżnych, telekomy, maszty telefonii komórkowej, serwerownie i centra danych, obiekty należące do infrastruktury wodociągowej i kanalizacyjnej, szpitale, laboratoria, ośrodki zdrowia, centra rehabilitacyjne, obiekty należące do pogotowia i innych służb ratunkowych (straży pożarnej, GOPR, TOPR itp.), komisariaty i komendy policji, biura śledcze, prokuratury, sądy, obiekty penitencjarne (areszty, więzienia itp.), bazy i obiekty wojskowe, budynki i obiekty administracji rządowej, urzędy państwowe, siedziby władz miejskich i wojewódzkich.

Bezpieczeństwo w strefach zagrożenia wybuchem

W przypadku zastosowania kluczy i wkładek F9000 zgodnych z dyrektywą ATEX możliwe jest zbudowanie i korzystanie z systemu kontroli dostępu w strefach zagrożenia wybuchem na terenie takich obiektów jak: kopalnie, przedsiębiorstwa chemiczne i petrochemiczne, rafinerie, gazownie, bazy i stacje paliwowe, silosy zbożowe, cementownie, składowiska niebezpiecznych odpadów, platformy wiertnicze itp.

Właściwości kluczy oraz wkładek F9000 w zakresie iskrobezpieczeństwa potwierdza certyfikat włoskiego instytutu badawczego ICIM. Brak ryzyka pojawienia się iskry, która mogłaby doprowadzić do katastrofalnej w skutkach eksplozji odgrywa szczególnie istotne znaczenie w miejscach występowania wybuchowych gazów takich jak propan czy etylen. 

Elektroniczne zarządzanie dostępem do drzwi

Elektroniczne systemy kontroli dostępu do drzwi oferują wiele korzyści oraz pozwalają rozwiązać problemy typowe dla systemów mechanicznych. W systemach mechanicznych w przypadku zgubienia klucza grupowego, cały system trzeba budować od nowa co jest czasochłonne i kosztowne, a w systemie elektronicznym wystarczy jedynie zalogować się do panelu administracyjnego i dokonać korekty uprawnień poszczególnych użytkowników.  

Co równie istotne elektroniczne systemy kontroli dostępu umożliwiają administratorowi nadzór nad działaniami użytkowników w czasie rzeczywistym. Oznacza to, że posiada on możliwość monitorowania pracy osób i ekip wykonujących swoje obowiązki w terenie. Dodatkowo użytkownicy korzystający z elektronicznych poświadczeń nie muszą przyjeżdżać do centrali za każdym razem, gdy chcą pobrać nowe klucze.

Łatwość dystrybucji uprawnień i wygodna obsługa

Oprócz oszczędności czasu elektroniczne systemy kontroli dostępu do drzwi ułatwiają dystrybucję poświadczeń umożliwiających dostęp do danych drzwi w ściśle określonym czasie. W ten sposób wyeliminowany zostaje problem wynikający z konieczności posiadania dużej ilości kluczy w przypadku wykonywania prac w wielu rodzajach obiektów rozproszonych na dużym terenie. Co więcej w przypadku nieprzewidzianych awarii serwisanci mogą usuwać je po drodze uzyskując uprawnienia w sposób zdalny w terenie.

Zastosowanie elektronicznego systemu kontroli dostępu do drzwi wyklucza także problem wynikający z pomyłki użytkownika i pobrania niewłaściwego klucza do danych drzwi, co niestety zdarza się w przypadku korzystania z dużej ilości tradycyjnych, mechanicznych kluczy. W zależności od zastosowanego systemu korzystający z niego użytkownicy mogą otwierać drzwi za pomocą smartfonów, smartwatchy, kart kredytowych, kart RFID, breloków, opasek, kodów PIN, a nawet czytników linii papilarnych.

Szerokie możliwości zarządzania dostępem

W elektronicznym systemie kontroli dostępu do drzwi proces autoryzacji użytkowników odbywa się poprzez aplikację, a wszystkie działania na danym zamku zapisywane są w rejestrze zdarzeń, do którego wgląd posiada administrator. Dzięki temu uzyskuje on informacje na temat pełnej historii wejść oraz może w łatwy sposób sprawdzić, który użytkownik i z jakiego powodu spotkał się z odmową dostępu.

Administrator systemu ma możliwość błyskawicznego reagowania na dynamicznie zmieniającą się sytuację na obiekcie poprzez przyznawanie, modyfikowanie oraz unieważnianie praw dostępu poszczególnych użytkowników. Równie istotną korzyścią jest możliwość przydzielania dostępu danym osobom lub grupom osób jedynie w ściśle określonych porach, dniach czy godzinach. Ułatwia to zarządzanie dostępem użytkowników incydentalnych oraz pracowników wykonujących swoje obowiązki na danej zmianie, na przykład rano, po południu czy w godzinach nocnych.

Platformy służące do zarządzania dostępem

Istnieje kilka platform umożliwiających tworzenie zarówno prostych (Argo / Argo RKD), jak i rozbudowanych systemów kontroli dostępu (V364 RFID / V364 F9000 / Luckey). W przypadku niektórych obiektów oraz przedsiębiorstw dysponujących złożoną infrastrukturą, rozproszoną na dużym terenie, idealne rozwiązanie stanowią dedykowane systemy, projektowane w oparciu o platformę Locken LSA na podstawie analizy, która uwzględnia zarówno oczekiwania, jak i wymagania klienta.

Istotną cechą nowoczesnych systemów kontroli dostępu jest ich skalowalność, która oznacza możliwość rozbudowywania danego systemu o nowe urządzenia, użytkowników czy funkcje wraz z rozwojem przedsiębiorstwa oraz pojawianiem się nowych potrzeb. W praktyce oznacza to, że można rozpocząć pracę od małej instalacji pilotażowej, a następnie samemu decydować o kolejnych etapach jej rozbudowywania.

Urządzenia stosowane w systemach kontroli dostępu

Wkładka Libra Smart

Istnieje szereg urządzeń odpowiednich do zastosowania w nowoczesnych systemach kontroli dostępu. W przypadku prostych systemów takich jak Argo czy Argo RKD znakomicie sprawdzają się sterowane elektronicznie wkładki Libra Smart. Są one wyposażone we wbudowane radio Bluetooth 4.0 oraz wieloprotokołowy czytnik zbliżeniowy RFID 13,56 MHz. Można obsługiwać je za pomocą kart zbliżeniowych, tagów / opasek lub urządzeń mobilnych z zainstalowaną aplikacją Argo.

Występują w wersjach odpowiednich do montażu w drzwiach wewnętrznych (IP54) oraz zewnętrznych (IP66 Heavy Duty). Oba warianty urządzenia posiadają zabezpieczenie przeciwprzewierceniowe w bębenku wkładki, zabezpieczenie przed wyrwaniem wkładki oraz programowane punkty złamania. Ponadto mechanizm i silniczek wkładki jest chroniony zarówno mechanicznie, jak i elektronicznie.

Klamka Aries Smart

Aries Smart to klamka z czytnikiem RFID i anteną Bluetooth, współpracująca z większością zamków wpuszczanych i dedykowana do drzwi z kontrolą dostępu. Za pomocą kart systemowych oraz oprogramowania Argo można ustawiać tryby pracy klamki oraz nadawać uprawnienia użytkownikom. Wszystkie dane przesyłane bezprzewodowo do czytnika RFID są szyfrowane.

Warto podkreślić, że aktualizacja oprogramowania nie wymaga demontażu klamki. Przy normalnym użytkowaniu ukryta w klamce bateria zapewnia działanie urządzenia do 5 lat. Klamka Aries Smart występuje w wersji odpowiedniej do zastosowania w drzwiach wewnętrznych (stopień ochrony obudowy IP54) lub zewnętrznych (stopień ochrony obudowy IP55). Jest dostępna w wielu wariantach wykończenia w tym także z antybakteryjną powłoką AntiGERM, która poprzez stałe uwalnianie jonów srebra, likwiduje groźne wirusy oraz bakterie.

Czytnik uwierzytelniajacy Stylos Smart

Kolejnym praktycznym urządzeniem odpowiednim do zastosowania w systemach kontroli dostępu jest czytnik uwierzytelniający Stylos Smart. Będąc urządzeniem peryferyjnym umożliwia on sterowanie zamkami elektronicznymi, bramami parkingowymi itp. Jest dostępny w wersji z klawiaturą numeryczną (do zastosowania wewnątrz budynków) lub bez klawiatury (do zastosowania na zewnątrz budynków). Współpracuje z klamkami Aries Smart, wkładkami Libra Smart oraz zamkami Multiblindo i Thesis 2.0. Może zostać zamontowany na ścianie lub podtynkowo.

Wkładka mechatroniczna F9000

W dedykowanych systemach kontroli dostępu LSA oraz w systemach V364 podstawowym urządzeniem jest wkładka mechatroniczna F9000, która współpracuje z inteligentnym kluczem wykorzystującym technologię indukcji magnetycznej. Klucz F9000 zapewnia wkładce bezprzewodowe zasilanie oraz transmisję danych, które są przesyłane w zaszyfrowanej formie przy użyciu bezpiecznego algorytmu AES-128.

Tego typu technologia wyklucza konieczność stosowania okablowania w miejscu instalacji, co pozwala zamontować wkładkę nawet na obiektach położonych w szczerym polu, gdzie doprowadzenie zasilania przy użyciu kabla mogłoby być kłopotliwe. Dodatkowo sama wkładka posiada obudowę zapewniającą stopień ochrony IP69, dzięki czemu jest odporna na niekorzystne oddziaływanie czynników atmosferycznych.

Zamek solenoidowy Thesis 2.0

Ciekawym urządzeniem odpowiednim do zastosowania w systemach kontroli dostępu jest zamek solenoidowy Thesis 2.0. Został on wyposażony w cewkę wytwarzającą pole elektromagnetyczne w momencie przepływu prądu. Pole elektromagnetyczne steruje położeniem stalowego rygla, który wysuwa się lub chowa w zależności od wybranego trybu pracy. Po zamknięciu drzwi zamek rygluje się automatycznie.

Ze względu na możliwość sterowania pracą zamka za pomocą wielu urządzeń peryferyjnych (m.in. czytnik linii papilarnych, klawiatura, Stylos itp.), model zamka Thesis 2.0 znajduje zastosowanie w systemach kontroli dostępu w: drzwiach pojedynczych, śluzach ręcznych i śluzach automatycznych.

Zamek elektromotoryczny x1R Smart

x1R Smart to zamek elektromotoryczny dedykowany do zastosowania w drzwiach przeciwwłamaniowych o wzmocnionej konstrukcji. Jest dostępny zarówno w wersji wpuszczanej, jak i nawierzchniowej. Został sklasyfikowany w najwyższej (7) klasie zabezpieczenia antywłamaniowego zgodnie z normą EN 14846 i oferuje pięć trybów pracy.

Oprócz urządzeń kontroli dostępu, pracą zamka można również sterować mechanicznie za pomocą klucza wkładki bębenkowej. W ten sposób działanie rygli rozporowych jest zapewnione nawet w przypadku braku zasilania elektrycznego. Do zamka x1R Smart dedykowany jest specjalny czytnik biometryczny, który umożliwia uwierzytelnianie za pomocą odcisków palca.

Zamek elektromotoryczny Multiblindo eMotion

Multiblindo eMotion to wielopunktowy zamek elektromotoryczny wyposażony w hartowany rygiel odporny na przecinanie, wiercenie i próby wyłamania. Został sklasyfikowany w najwyższej (7) klasie zabezpieczenia antywłamaniowego zgodnie z normą EN 14846.

W zależności od preferencji, użytkownik zamka może wybrać jeden z trzech trybów pracy: Total, Light lub Free oraz sterować pracą zamka za pomocą klucza lub przy użyciu urządzeń kontroli dostępu: czytnika uwierzytelniającego Stylos, klawiatury, transpondera, kodu PIN itp. Multiblindo eMotion jest zamkiem samoryglującym, w którym odryglowanie może przebiegać motorycznie, a zaryglowanie następuje samoczynnie (mechanicznie) po zamknięciu drzwi.

Inteligentny przekaźnik Smart Relay

Bardzo praktycznym rozwiązaniem w systemach kontroli dostępu jest inteligentny przekaźnik Smart Relay, który umożliwia sterowanie napędami bram, furtkami i zamkami elektrycznymi przy użyciu smartfona / smartwatcha z bezpłatną aplikacją Argo. Jest on dostępny w wersji z wbudowaną anteną Bluetooth oraz ze zdalną anteną Bluetooth, którą należy umieścić w odległości do trzech metrów od przekaźnika.

Zamek meblowy Smart Locker

Smart Locker to prosty, ale w pełni bezpieczny i bardzo wygodny w użytkowaniu zamek meblowy z kontrolą dostępu, który współpracuje z bezpłatną aplikacją Argo. Jego niewielkie wymiary, sposób działania oraz łatwy i szybki montaż sprawia, że zamek idealnie sprawdza się między innymi w szafkach w biurach, urzędach, szatniach, na basenach, siłowniach itp. Jego pracą można sterować za pomocą smartfonów z systemem operacyjnym Android / iOS oraz smartwatchy Apple Watch Series 3 / Series 4, a także przy użyciu kart zbliżeniowych RFID.

Chcesz wiedzieć więcej?

Masz pytania odnośnie systemów kontroli dostępu?

Zapraszamy do skorzystania z formularza kontaktowego aby dowiedzieć się więcej. 

Nasi specjaliści udzielą zwrotnej informacji na wskazany przez Państwa kontakt mailowy lub telefoniczny, najszybciej jak to możliwe.

Systemy kontroli dostępu i zamki elektroniczne